Bu millet hiç kimseden emir almadı, hiç kimseye boyun eğmedi

Başbakan Binali Yıldırım, Alman Federal Meclisi’nin Ermeni iddialarına ilişkin kararı kabul etmesini sert bir dille eleştirerek, “Bu karar hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bu millet, geçmişiyle övünen bir millettir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak, başımızı öne eğdirecek hiç bir olay yoktur. Türkiye’nin Almanya Büyükelçisini istişareler için Türkiye’ye geri çağırdık. Tabii ki karar metnini kapsamıyla […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 15:26 / Son Güncelleme: 2 Haziran 2016 - 16:03 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören'de Osmanlı Halk Pazarı'nın açılış törenine katılarak konuşma yaptı. ( Erçin Top - Anadolu Ajansı )

Başbakan Binali Yıldırım, Alman Federal Meclisi’nin Ermeni iddialarına ilişkin kararı kabul etmesini sert bir dille eleştirerek, “Bu karar hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bu millet, geçmişiyle övünen bir millettir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak, başımızı öne eğdirecek hiç bir olay yoktur. Türkiye’nin Almanya Büyükelçisini istişareler için Türkiye’ye geri çağırdık. Tabii ki karar metnini kapsamıyla gördükten sonra atılacak adımları atmakta bir saniye bile tereddüt etmeyiz. Bu millet hiç kimseden emir almadı, hiç kimseye boyun eğmedi, biz Allah’ın önünde eğiliriz, milletimiz ne isterse onu yerine getiririz” dedi.

Başbakan Yıldırım, Ankara’da, Osmanlı Halk Pazarı’nın açılış töreninde, vatandaşlara hitap etti.

Yıldırım, konuşmasında, esnafın sadece ekonomik ve sosyal hayatın bir parçası olmadığını, aynı zamanda zor zamanlarda siyasi ve ekonomik istikrarın bulunmadığı yıllarda milletin imdadına yetiştiğini belirtti.

Esnafın durumunun ülkenin genel durumunun da göstergesi olduğunu ifade eden Yıldırım, “2000-2001 krizinde hatırlayın. O yazar kasaların havada uçuştuğu, Başbakanlık önünde yerlere fırlatıldığı günleri hatırlayın. Çırağının harçlığını veremeyen bir esnaftan, veresiye defterinde artık sayfa kalmayan bir esnaftan bugün her türlü imkanı elde eden, her türlü kaynağa ve desteğe kolayca ulaşan esnafa, AK Parti iktidarıyla ulaşmış bulunuyoruz. Rabbime şükrediyorum, bize bu aziz millete hizmet etme fırsatı verdiği için ne kadar şükretsek yeridir” diye konuştu.

“Keçiören metrosu bu yıl sonu bitiyor”

“Biz kilometrelerce konuşup, bir arpa boyu iş yapanlardan olmayacağız. Kilometre yol yapacağız, iş yapacağız bir arpa boyu laf edeceğiz, az konuşacağız, çok çalışacağız. Şimdi artık laf üstüne laf koyma zamanı değil taş üstüne taş koyma zamanıdır” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Geçenlerde, bakanlığım esnasında, bana Ankara’dan bir genç, bir mesaj gönderdi. Mesajda, daha doğrusu bir tweet atmış, arkadaşına diyor ki, ‘aşkımız Keçiören metrosu gibi olsun, hiç bitmesin.’ Bu güzel gençlerimize kötü bir haberim var; sizin aşkınız hiç bitmesin ama Keçiören metrosu bu yıl sonu bitiyor. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah Ankara’nın kalbine Keçiören’den sevgili hemşerilerimiz dakikalarla çok rahat bir şekilde gidecekler.”

“Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi’ni geri çağırdık”

“Ne tesadüftür ki, anamuhalefet partisi yabancı elçilerle AK Parti’den kurtulma muhabbeti yaparken Türkiye’nin önemli bir müttefiki Almanya’da da ırkçı Ermeni lobisinin bir kararını Alman Parlamentosu kabul ediyor” ifadesini kullanan Binali Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu karar hatalı bir karardır. Türk milletinin geçmişi bellidir. Bu millet, geçmişiyle övünen bir millettir. Bizim geçmişimizde yüz kızartacak, başımızı öne eğdirecek hiç bir olay yoktur. Tarihçilerin bile aralarında anlaşamadığı, uluslararası İnsan Hakları Mahkemesinin aksi kararlarının olduğu bir yerde Alman Parlamentosunun sözde Ermeni soykırımını kabul etmesi asla ve asla Türkiye’nin kabul edeceği bir şey değildir. Bu gelişmeler üzerine, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisini istişareler için Türkiye’ye çağırdık, geri çağırdık. Tabii ki karar metnini kapsamıyla gördükten sonra atılacak adımları atmakta bir saniye bile tereddüt etmeyiz. Bu millet hiç kimseden emir almadı, hiç kimseye boyun eğmedi. Biz Allah’ın önünde eğiliriz, milletimizin karşısında eğiliriz.”

“Bir olacağız, beraber olacağız”

Türkiye’nin zor bir coğrafyada bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

“Etrafımız ateş çemberi, işte Suriye’de, Irak’ta yaşananları görüyorsunuz. Azerbaycan’ın, Karabağ bölgesinde Ermenilerin işgaline karşı verdiği mücadeleyi görüyorsunuz. Ukrayna, Libya, Yemen… Bölge adeta kaynıyor, deprem fayları hareket halinde, işte onun için bu zor günlerde bize düşen, bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız, birlikte Türkiye olacağız.”

Askerlerin, polislerin, korucuların Türkiye’nin birliği için hayatlarını seve seve verdiğini belirten Yıldırım, şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Başbakan Yıldırım, “Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın, kim nereden destek alırsa alsın, Ankara çok net bir mesaj veriyor. Ankara diyor ki, ‘Ekmeğimizi böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz, yolları böleriz, milleti böldürtmeyiz. İşte birliğin, kardeşliğin, millet olmanın şuuru budur” ifadesini kullandı.