Bu okulda başarı tesadüf değil

Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Kız Anadolu Kız İmam-Hatip Lisesi’nin örnek alınacak birçok sosyal projeye imza attığını anlatan Arapça öğretmeni ve proje koordinatörü Encümen Bayram, amaçlarının okul olarak farkındalık oluşturup öğrencilerimize iyi birer rehber olabilmek olduğunu söyledi.

Eklenme: 10 Ekim 2016 - 09:21 / Son Güncelleme: 10 Ekim 2016 - 9:21 / Editör: Büşra Kılıç

Yıldız ÇİÇEK, Serçin ÇILDIR- Gazete Bir Gazetesi(Antalya)- Okulun, 2012 yılında ‘Bir Sarsıntı Bin El’ adlı Avrupa Birliği Gençlik projesini gerçekleştirdiğini vurgulayan Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Kız Anadolu Kız İmam-Hatip Lisesi Arapça öğretmeni ve proje koordinatörü Encümen Bayram, “Proje çerçevesinde, Van depremi dolayısıyla Antalya’ya zorunlu göç eden ve şehir merkezindeki çeşitli okullarda okuyan öğrencilere ulaşılarak, okulumuz öğrencileriyle entegrasyonları sağlanmış, seminer ve çeşitli rehabilite edici sosyal faaliyetlerle çevreye ve topluma en iyi şekilde uyum sağlamaları amaç edinilmiştir. Proje hedeflerine ulaşılmış ve ülke çapında rağbet gören bir proje olma vasfı kazanarak en iyi projeler listesine girmeye hak kazanmıştır” şeklinde konuştu.

YURT DIŞI ÇALIŞMALARI ÖN PLANDA

Projeler kapsamında okulun yurtdışı faaliyetlerinden de bahseden Bayram, “2013 yılında ise 5 ortak ülke (Portekiz, İtalya, Almanya, Belçika ve Avusturya) ile ‘Living Fit and Mentally Healthy in Europe’ adlı Comenius projesini Fatma Savaş, Fatih Ünlü’den oluşan ekip hayata geçirmiştir. Eğitmenlerin çalıştığı ortamlar ile öğrencilerin eğitim gördüğü ortamları sağlıklı, güvenli hale getirme projenin en büyük amaçlarından olmuştur. Nitekim proje kapsamında okulumuzda fiziki ve görsel açıdan ciddi iyileştirmeler yapılmış, sağlıklı yaşam için spor alanları oluşturulmuştur. Öğrenci ve öğretmenlerimizin motivasyon ve başarı seviyeleri yükseltilmeye çalışılmıştır. Proje kapsamında 16 öğretmen ve 17 öğrenci yurtdışı hareketliliği gerçekleştirmiş, kültürler arası bilgi ve deneyim paylaşımında bulunulmuştur” dedi.

‘KÜRESEL EĞİTİMDE YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR’

Projelere katılımcıların oldukça yoğun bir ilgi gösterdiğini belirten Bayram, “10-20 Temmuz 2016 tarihinde Portekiz’in üçüncü büyük şehri Braga’da Braga Mob Academy’le hazırlanan Staff Mobility KA1 projesi kapsamında 10 öğretmenin hizmet içi eğitime 10 gün ve 40 saati kapsayacak şekilde katılımı sağlanmıştır” diye konuştu.

AMAÇ İYİ BİR REHBER OLABİLMEK

Amaçlarının farkındalık oluşturarak öğrencilere daha iyi bir gelecek kurma yolunda rehberlik etmek istediklerini dile getiren Bayram, “Öte yandan proje yaygınlaştırma ayağı kapsamında edinilen tecrübe ve bilgi birikiminin ilimizdeki pek çok okul ve kurumla paylaşılması ön görülmekte ve konu dâhilinde sürekli çalışmalar yapılmaktadır. Diğer yandan okulumuzda eğitim-öğretimin başladığı ilk günden buyana 2012 yılında Ürdün-Amman merkezli Zerqa Üniversitesi’nde 50 gün boyunca toplam 60 öğrenci ile yapılmış bir dil kursu projesinin yanı sıra pek çok kardeş okul projesi de hayat bulmuştur. Ayrıca okulumuz proje ekibi; (Ayşe Bozok, Encümen Bayram ve Fatih Ünlü) 2016 başvuru dönemi için Suriyeli mültecileri hedef alan bir projenin hazırlık ve ortaklık kurma safhalarını gerçekleştirmek üzere Londra’da bir hafta ikamet etmişlerdir. Edinilen tecrübelerin ışığında da söz konusu proje hazırlanarak onaya sunulmuştur” şeklinde konuştu.