SON DAKİKA
   Çin'de büyüme beklentinin altında    Yolcu otobüsü kamyonla çarpıştı: 47 ölü    Güney Kore'de feribot battı    Fed Başkanından "finansal istikrar" uyarısı    Vahşetin fotoğrafları BMGK'da    Ölüm kaldırımda yürürken yakaladı    Demokrasi rüyası kabusa dönüşmek üzere    Enkazın bulunduğu iddia edildi    Esed havadan ve karadan vurdu: 72 ölü    Merkel ve Putin telefonda Ukrayna'yı görüştü    Etiyopya'da silahlı saldırı    Yunanistan'dan Nail yüzbaşı için işbirliği    Ukrayna ordusu Slavyansk'ın etrafını kuşattı    Bu krize askeri bir çözüm görmüyoruz    Nijerya'da yaklaşık 200 kız öğrenci kaçırıldı    'Tecrübe Paylaşım Günleri' Giresun'da    İhvan üyelerinin aday olması yasaklandı    Çorum yerel basını doğa yürüşünde    Rabia işaretiyle çıktı, mahkemeye sırtını döndü    Ana dava ile birleştirilmesi talep edildi

Bu yıl kış nasıl olacak?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bu yıl yurtta kış mevsiminin geçen yılki gibi soğuk geçeceğini bildirdi.

06 Kasım 2012 Salı, 11:52
EDİRNE (AA) - Prof. Dr. Orhan Şen, AA muhabirine, kuzey yarım kürede Almanya'dan başlayıp Türkiye'ye kadar inen bölgenin bu yıl mevsim normallerinde bir kış geçireceğini söyledi.

Bu yıl soğuk bir kış geçecek olmasının nedenini kuzey kutbunda sıcak geçen yaz günlerine bağlayan Prof. Dr. Şen, şunları kaydetti:

''Geçen yıl kuzey kutbunun temmuz ayı sıcaklıklarında 4 derecelik bir artış oldu, bu yıl da Grönland'ın temmuz ayı sıcaklıklarında 7 derecelik bir artış ölçüldü. Deniz yüzeyindeki buzlar güneşten gelen radyasyonu yansıtır, deniz suyu ise emer. Buzların alanı küçüldüğü zaman güneşten gelen radyasyonu deniz suyu tarafından daha fazla emilir. Isınan deniz suyu üzerindeki havayı daha fazla ısıtır.

Yükselici hareketler bu bölgedeki jet akımlarının yönlerini değiştiriyor. Dolayısıyla değişikliğin olduğu kutuptaki soğuk havayı güney enlemlere doğru basıyor. Bu yıl da böyle olacağını bekliyoruz. Bu yıl kış mevsimi soğuk geçecek, Türkiye'deki kışın geçen yılki kış gibi olacağını tahmin ediyorum. Almanya'dan başlayıp Türkiye'ye kadar inen bölge bu yıl mevsim normallerinde bir kış geçirecek. Nerede o eski kışlar demeyeceğiz, bu kış da soğuk geçecek.''

Isı adası etkisi

Şehirleşme ve küresel ısınmanın kış sıcaklıklarının düşmesine neden olduğunu anlatan Şen, büyükşehirlerdeki yollar, binalar ve gökdelenler başta olmak üzere yapıların hepsinin siyah cisim görevi gördüğünü söyledi.

Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlar güneşten gelen radyasyonu emer ve üzerindeki havayı daha fazla ısıtır. Büyük şehirlerdeki gökdelenler ve apartmanlarda kışın kalorifer sistemiyle ısıtılan hava bir yolla dışarı çıkar.

Bunların hepsi bir soba vazifesi görüyor. Açık hava ısıtıcıları da aynı etkiyi yapıyor. Buna ısı adası etkisi diyoruz. 2 derecelik sıcaklıkla büyükşehir üstüne gelen hava kütlesi bu sıcak havayla buluşunca 4-5 dereceye yükselir. İstanbul'da geçmiş yıllara oranla daha nadir kar yağıyor, ama büyük şehirler dışındaki bölgelere daha fazla yağıyor.''


Muhabir: Gökhan Balcı / Salih Baran

Yayıncı: Atakan Çelik

MK

DİĞER YAŞAM HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

16 Nisan 2014Çarşamba

  • BIST 100 72.438 0,00
  • DOLAR 2,1378 -0,15
  • EURO 2,9540 -0,15
  • STERLİN 3,5788 -0,01
  • ALTIN 89,536 -1,17
  • O/N REPO 8,6%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,78 0,00
  • CUMHURİYET ALTINI 598,05 -1,17
  • EURO/DOLAR 1,3824 0,07
>