Büyük finans kuruluşları, krizin merkez üssüydü

Fed Başkanı Yellen: “Fed, bu kuruluşların risk yönetimi uygulamalarını güçlendirdiğinden emin olmak için gerekli tedbirleri süratle almaya devam edecek”dedi.WASHINGTON (AA) – ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, 2007-2009 krizinin “merkez üssünde” fazlasıyla risk alan büyük finansal kuruluşlar olduğunu belirterek, “Fed bu kuruluşların risk yönetimi uygulamalarını güçlendirdiğinden emin olmak için gerekli tedbirleri süratle almaya devam […]

Eklenme: 4 Mart 2015 - 08:39 / Son Güncelleme: 4 Mart 2015 - 8:39 / Editör: BIK

Fed Başkanı Yellen: “Fed, bu kuruluşların risk yönetimi uygulamalarını güçlendirdiğinden emin olmak için gerekli tedbirleri süratle almaya devam edecek”dedi.WASHINGTON (AA) – ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, 2007-2009 krizinin “merkez üssünde” fazlasıyla risk alan büyük finansal kuruluşlar olduğunu belirterek, “Fed bu kuruluşların risk yönetimi uygulamalarını güçlendirdiğinden emin olmak için gerekli tedbirleri süratle almaya devam edecek” dedi.

Yellen, New York şehrinde yaptığı konuşmasında, Fed’in yeni bir finansal krizi önleyemeyeceğini ancak alınan riskleri sınırlandırarak, olasılığını azaltabileceğini ifade etti.

Finansal kriz ve ekonomik durgunluğun milyonlarca Amerikalıyı yoksulluğa sürüklediğini vurgulayan Yellen, “Büyük finans kuruluşları, krizin merkez üssüydü. O zaman bazıları Fed’in gözetiminde olmayan bu kuruluşların aldığı aşırı riskler krize neden oldu. Ayrıca, bu kuruluşlar, finans sistemindeki öncelikleri ve bağlantıları nedeniyle krizin hızla yayılmasına ve ekonomimizin tahrip olmasına yol açtı” diye konuştu.

“Krizde, Fed’in de rolü var”

Yellen, Fed’i de kapsayan bazı kamu kuruluşların alınan risklerin boyutu ve zararlarını fark etmekte başarısız olduğunu dile getirdi. Fed’in krizden öğrendiği dersler ışığında sistematik risk taşıyan büyük finansal kuruluşlara odaklandığını anlatan Yellen, mevcut şartlarda 16 kuruluşun yoğun gözetim altında tutulduğunun ve bu kuruluşlar arasında yer alan 8 bankanın, bankacılık sektöründeki toplam mal varlığının yüzde 60’ına sahip olduğunun bilgisini verdi.

Yellen, gözetim altındaki kuruluşların ahlaka ve kanunlara uygun hareket etmesini beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Son yıllarda büyük finansal kuruluşlarda çalışan bankacılar, bu (ahlaka ve kanunlara uygun) şekilde hareket etmedi. Bu davranışlar hem bireysel hem de bütün olarak, büyük finansal kuruluşların değerlerinde güvenlik ve sağlamlılığı zayıflatan eksiklikler olup olmadığına yönelik meşru soru işaretleri yarattı.”

Fed Başkanı, Fed’in büyük finans kuruluşlarının risk yönetimi uygulamalarını güçlendirdiğinden emin olmak için gerekli tedbirleri süratle almaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yellen’ın açıklamaları Fed’in para politikalarına ve faiz artırımına ilişkin herhangi bir değerlendirme içermedi.

Fed Yönetim Kurulu, Aralık 2014’te aldığı kararla ABD’nin en büyük bankalarından J.P. Morgan Chase, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo, Morgan Stanley, Goldman Sachs, State Street ve Bank of New York Mellon’a “ek sermaye zorunluluğu” getirmişti.

Muhabir: Gülbin Yıldırım
Yayınlayan: Tarkan Demir

MK

should i cheat on my husband thebaileynews.com i told my husband i cheated on him
women wanting to cheat click i cheated on my wife now what
i cheated on my boyfriend should i tell him how to cheat on your boyfriend help i cheated on my boyfriend
marriage affairs affair dating sites wife cheat
my husband cheated women who want to cheat affairs with married men
women looking to cheat site my wife cheated on me now what
marriage affairs women cheat on their husbands will my husband cheat again