Büyük Taarruz’un 94. yıl dönümü

Büyük Taarruz’un 94. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Şuhut ilçesi Çakırözü köyü ile Kocatepe arasında organize edilen 94. Zafer Yürüyüşü, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu tarafından başlatıldı.

Eklenme: 26 Ağustos 2016 - 09:47 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:12 / Editör: Arzu CİHANGİR

AFYONKARAHİSAR – Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “26 Ağustos, Cumhuriyet’in kurulacağının ışığının yandığı, aynı zamanda bir milletin istiklalinin ve istikbalinin uyandığı bir gündür.” dedi.

Eroğlu, Büyük Taarruz’un 94. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 94. Zafer Yürüyüşü öncesi Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi Çakırözü köyünde ilkokul bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe katıldı.

Atlı jandarma ekipleri öncülüğünde, Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Kılıçaslan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Sırma, gençler ve çok sayıda vatandaş ile o döneme ait asker kıyafetlerinin benzerlerini giyen askerler, Zafer Yolu Başlangıç Alanı’nda toplandı.

Eroğlu, alanda yaptığı konuşmada, 26 Ağustos’un Türk tarihinde önemli bir gün olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dört bir yanından yürüyüşe katılmak için gelenlere teşekkür eden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“26 Ağustos bizim için çok önemli. Türk tarihinde Malazgirt Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı tarih de 26 Ağustos 1071 Cuma günü. İşte aziz Atatürk’ün de Büyük Zafer’e, Kocatepe’ye yürüdüğü kahraman ordumuzla birlikte 26 Ağustos sabahı saat 05.30’da ilk top atışlarıyla beraber Büyük Taarruz emrini verdiği bir gündür. Dolayısıyla tarihimizde 26 Ağustos gerçekten çok önemli bir gündür. 26 Ağustos, Cumhuriyet’in kurulacağının ışığının yandığı, aynı zamanda bir milletin istiklalinin ve istikbalinin uyandığı bir gündür. Bu bakımdan sizler de bu günü, 94 yıl önceki heyecanı yaşamak için buradasınız.”

“Sizlerle gurur duyuyoruz”

Eroğlu, 94 yıl önce yürüyüşün gerçekleştiği yolun asfalt değil, kayalık olduğunu dile getirdi.

Kahraman askerlerin ayaklarında çarık, sırtlarında yükleriyle bu yolda yürüyerek Kocatepe’ye ulaştığını anlatan Eroğlu, “Tabii yanında kağnılar, özellikle erzak taşıyan kucağında çocuğuyla analarımız, dedelerimiz asasıyla Kocatepe’ye yürüdüler. İşte sizler de Türkiye’nin her yerinden buraya geldiniz. Tam 94 yıl önceki heyecan bu millette var. Şu şanlı bayrağımız asla yere düşmeyecek çünkü kahraman bir milletin evladı, işte milletimiz, sizler varsınız. Dolayısıyla sizlerle gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu, 26 Ağustos 1922 sabahı başlayan Büyük Taarruz ile 27 Ağustos’ta Afyonkarahisar’ın kurtarıldığını ve orduların İzmir’e doğru harekete geçtiğini hatırlattı.

Orduların, düşmanı tamamen imha etmek için tarihte görülmeyen bir hızla İzmir’e doğru yürüdüğünü vurgulayan Eroğlu, “9 Eylül sabahı İzmir’de kahraman süvarilerimiz, şanlı bayrağımızı Hükümet Konağı’na çekti. Böylece 9 Eylül’de düşman denize döküldü. İşte bu bakımdan bugün, gerçekten çok önemli bir gündür. Sizler de buna şahit oluyorsunuz. Hepinizi tebrik ediyorum. Buraya kadar geldiniz. İnşallah, aynı şekilde Kocatepe’ye yürüyeceksiniz ve sabahın ilk ışıklarıyla beraber o muhteşem taarruzun rüyasını göreceksiniz.” diye konuştu.

Daha sonra Eroğlu, “Cenabı Allah bir daha bize böyle büyük taarruz yaşatmasın.” diyerek yürüyüşü başlattı ve Kocatepe’ye doğru yürüyen grubu uğurladı.

Kocatepe’ye gidenlere, Anadolu Ajansının (AA), Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin kronolojisi ve sonrasındaki tepkileri ele alan “Dakika Dakika FETÖ’nün Darbe Girişimi” kitabı dağıtıldı.

AA