Camiye saldırı, eve molotof, başörtülüye taciz

Paris katliamı sonrasında Müslümanlara yönelik saldırılar devam ediyor.LONDRA (AA / bik.gov.tr) – Kuzey İrlanda polisi, ülkenin kuzeydoğusundaki County Antrim bölgesinde yerleşik Müslüman bir ailenin evine bu sabah yerel saatle 01.00’da (TSİ 03.00) molotof kokteyli ile saldırıldığını açıklarken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve görgü tanıklarına ulaşılmaya çalışıldığını kaydetti. Olayla ilgilenen Başkomiser Ryan Henderson, saldırı sırasında evde […]

Eklenme: 17 Kasım 2015 - 19:05 / Son Güncelleme: 17 Kasım 2015 - 19:05 / Editör: BIK

Paris katliamı sonrasında Müslümanlara yönelik saldırılar devam ediyor.LONDRA (AA / bik.gov.tr) – Kuzey İrlanda polisi, ülkenin kuzeydoğusundaki County Antrim bölgesinde yerleşik Müslüman bir ailenin evine bu sabah yerel saatle 01.00’da (TSİ 03.00) molotof kokteyli ile saldırıldığını açıklarken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve görgü tanıklarına ulaşılmaya çalışıldığını kaydetti.

Olayla ilgilenen Başkomiser Ryan Henderson, saldırı sırasında evde bulunan 4 kişinin büyük yara almadan evden çıktığını belirterek, “Saldırıyı dini nefret suçu olarak ele alıyoruz. Ev sahipleri uzun zamandır toplumumuzun değerli üyeleridir. Bu molotof kokteyli saldırısının ardında kimlerin olduğunu bulmak için çok çalışacağız” diye konuştu.

İskoçya’da camiye saldırı

Öte yandan şüpheli bir başka olay ise İskoçya’nın Bishopbriggs bölgesindeki bir cami ve kültür merkezinde yaşandı.

Bölge itfaiyesinden yapılan açıklamada, yerel saatle 02.15’de (TSİ 04.15) Bishopbriggs Kültür Merkezi’ne intikal eden itfaiye ekiplerinin camide çıkan ufak çaplı bir yangına müdahelede bulunarak söndürdüğü bildirilirken, binanın bir kısmının yangından ötürü zarar gördüğü ancak olayda kimsenin yaralanmadığı aktarıldı.

İskoç polisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin olaya şüpheyle yaklaştığı ve yangınla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Londra metrosunda sözlü saldırı

Bu arada başkent Londra’da, her gün 4 milyona yakın kişinin yolculuk ettiği metroda, başörtülü genç bir kadının sözlü tacize uğradığı öne sürüldü.

Ashley Powys isimli bir kişinin dün akşam yerel saatle 20.00’da (TSİ 22.00) bir metro treninde tanık olduğu olaya ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşım geniş yankılandı.

Powys yaptığı paylaşımda, kendisiyle aynı vagonda seyahat eden 30 yaşlarındaki bir erkeğin, aynı vagondaki başörtülü genç bir kadına ırkçı ifadelerle sözlü saldırıda bulunduğunu iddia etti. 22 yaşındaki Powys, saldırganın genç kadına yönelik, “domuz”, “terörist”, “Paris saldırısının kurbanlarını bunun insanları yaptı” ifadelerini kullandığını aktardı.

Muhabir: İnci Gündağ

MFK