Çanakkale’nin Gayrimüslim Kahramanları

TRT1’in iddialı yapımlarından Yüzyıllık Mühür Çanakkale Öyküleri dizisinde “Gayrimüslim Kahramanlar”ın hikâyelerine ait bölümler başladı. Çanakkale Savaşları’nda rol alan gayrimüslimlere daha önce hiçbir yapımda bu kadar uzun yer verilmemiş olması, dizinin ilkleri arasında yer alıyor.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 16:29 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 16:31 / Editör: Arzu CİHANGİR

Mızıka-i Humayun’da çalışan bir Ermeni olan Artaki, gazeteci David, köyünü düşmana teslim etmek istemeyen elli yaşındaki Eleni, Darülfününda tıp hocası olan ancak bir şekilde cepheye giden Moris, Kıdemli Yüzbaşı Vardvan beş hafta boyunca TRT1’de, her Salı akşamı 20.00’de izleyicilerle buluşacak öyküler arasında yer alıyor.

ruchan-caliskur

Rüçhan Çalışkur

“Yüzyıllık Mühür Çanakkale” Ezberleri Bozdu

Proje tasarımını ve yapımcılığını Miraç Kazancı’nın üstelendiği dizi, beşer bölümlü; ”Genç Kahramanlar”, ”Kadın Kahramanlar”, ”Milel-i Selase (Gayrimüslim) Kahramanlar” olmak üzere üç ana konudan oluşuyor. Seyirciye, her bölümde ayrı bir sürpriz vaat ederken, her bölümde aynı zamanda büyük bir yapbozun parçalarını çözme tadı verilmiş. Her bir hikâye kendi içinde bağımsız, kendi karakterleri ile ilerlese de beş öykünün karakterleri ve yazgıları iç içe geçiyor.

Yapımcı Miraç Kazancı

Yapımcı Miraç Kazancı

Her bölümde yıldız yağmuru

Dizinin kadrosunda Yiğit Özşener, Serkan Kuru, Selda Alkor, Barış Küçükgüler, Yusuf Güney, Yıldırım Memişoğlu, Şencan Güleryüz, Atsız Karaduman, Nesrin Cavadzade, Kemal Uçar, Gökcan Kuru, Onuryay Evrentan Hayal Kahraman Özalp, Emir Benderlioğlu, Sezgi Mengi, Cemal Toktaş, Mehmet Esen, Mehmet Ali Nuroğlu, Mehmet Can Mincinozlu, Rüçhan Çalışkur, Seda Yıldız, Onur Dikmen, Şebnem Dilligil, Levent İnal gibi oyuncuların yanı sıra Osmanlı ve düşman askerlerini canlandıran yüzlerce yardımcı oyuncu bulunuyor.

 

Mehmet Ali Nuroğlu

Mehmet Ali Nuroğlu

Kadınlar ve Gayrimüslimler Başrolde

Tarihi bir konuyu işleyen bu projeyi benzerlerinden ayıran en dikkat çekici özelliklerinden biri, ‘’Kadın Kahramanlar’’ ve ‘’Gayrimüslim Kahramanlar’’  konularının işleniş şekli. Alışılagelmiş, hamasi ve kolaycı bir anlatım yerine, tarihi gerçekliklerden hareketle dönemin ruhunu anlatmaya çalışan bir proje Yüzyıllık Mühür. Osmanlı vatandaşı olan tüm etnik unsurların vatanseverliğini, vatan toprağına göz diken işgalci kuvvetlere ‘’gâvur’’ diye saldıran gayrimüslim vatandaşlarımızın kahramanlığını, gerçeğe müdahale etmeden, hak ettiği değerle anlatmış.

Çanakkale’den 15 Temmuz’a Yüzyıllık Mühür

Sümeyye Erdoğan Bayraktar

Sümeyye Erdoğan Bayraktar

15 Temmuz darbe girişiminde insanımızın mücadelesi Çanakkale ruhunun hep bizimle olduğunu gösterdi. Bu iki ruhun bağına dikkat çekmek isteyen Galibarda, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile işbirliği yaparak “Çanakkale’den 15 Temmuz’a Yüzyıllık Mühür” adlı bir etkinlik gerçekleştirdi. “Kadın Kahramanlar” bölümünün yayınından bir gün önce Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Sayın Sümeyye Erdoğan Bayraktar, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, yapımcı Miraç Kazancı, KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, 15 Temmuz gazileri, çok sayıda bürokrat ve sanatçının katılımıyla gerçekleşen program dizinin toplumdaki karşılığına da ışık tuttu. TRT’nin başarılı programcısı Pelin  Çift’in sunumunu yaptığı programda TRT’nin vizyonerliği takdir gördü.

Yapımcılığını Galibarda Fikir Sanat adına Miraç Kazancı’nın üstlendiği Yüzyıllık Mühür dizi projesi, yaklaşık yüz kişilik bir ekibin titiz çalışmalarıyla çekilmiş. Yoğun emek isteyen, yüksek maliyet gerektiren birçok ayrıntı, tarihsel sorumluluk bilinciyle hayata geçirilmiş. Yüzyıllık Mühür, savaş dönemini yansıtan dev dekorlarla, tarihsel gerçekliği yansıtan, büyük bir platoda beş ay süren bir çalışma sonrasında çekimlerini tamamlayıp, izleyiciyle buluşturulmuş bir yapım.