Canan Karatay: ‘İstikbal bağırsaklarındadır!’

Prof. Dr. Canan Karatay ‘Gerçek Tıbbın 10 Şifresi’ adlı kitabı için bir basın toplantısı düzenledi. 51 yıllık hekimlik hayatından ve 4 kıtada edindiği tecrübelerinden hareketle yeni bir iddiada bulundu. Karatay, ‘genetik’ ve ‘iyileşmez’ denen hastalıklar için ‘iyileşir’ dedi.

Eklenme: 15 Şubat 2018 - 16:05 / Son Güncelleme: 15 Şubat 2018 - 16:24 / Editör: Arzu CİHANGİR

Canan Karatay, kronik inflamasyon, insülin direnci, obezite, diyabet, hipertansiyon, haşimato, depresyon, unutkanlık, kronik artrit, eklem ve kas ağrıları, polikistik over, fibrokistik meme, fibromiyalji, kanser ve tüm kronik dejeneratif hastalıklar hakkında oluşturulan olumsuz ve umutsuz algının artık değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Genetik ve iyileşmez masalını unutun!’

Genetik ve iyileşmez hastalıklar nasıl tedavi edilir hakkında bilgi verdiği kitabı “Gerçek Tıbbın On Şifresi’nde Karatay on şifreyi şöyle özetledi; “Birinci şifre genetik ve iyileşmez masalını unutun! İlaca mahkum olmuş ölene kadar bu ilaçları içeceksin diye beyinleri yıkanmış diyabet hastalarının ve diğer kronik dejeneratif hastalıklardan muzdarip insanların, bu hastalıkların kalıcı olarak tedavi edilebileceğini ve ilaçlardan kurtulabileceğini bilmeleri en insan hakları.

İnsülini zıplatırsan yanarsın. Evet, kronik hastalıkların temelinde bir çok noktada kan şekeri ve insülin hormonu karşımıza çıkıyor. Düşük glisemik indeksli gıdalarla beslenin. İyileşmenin yolu kan şekerini düşürüp, insülin direncini kırmaktan geçiyor. Bunun için de glisemik indeksli sağlıklı gıdalarla beslenmek gerekiyor.

Tuz masallarına inanma, kaya tuzsuz kalma. Çok şaşıracaksınız  ama tansiyonu yükselten şeker! Vücutta tuz eksilince tüm organizma altüst oluyor. Biliyor musunuz, aslında bir çok hastalık aşırı tuzsuz beslenme ile gelişiyor. 19. yüzyıl Fransasında krallar tuz kullanım haklarını ellerinde tutuyorlardı. Tuzu halka vermiyor ya da çok yüksek ücretlerden dağıtıyorlardı. İşte tüm bu ortamda, Fransız İhtilali’ni başlatan en önemli sebeplerden birisi kralların halka tuz vermemesiydi.. Tuz ve su hayattır.

Bir diğer şifre ise magnezyum olmazsa hayat olmayacağıdır. Önemi göz ardı edildi uzun yıllardır ama enerjimiz için, sinir sistemimiz için, migren hastaları için, böbreklerimiz için, diyabet hastaları için, gebeler için ve aslında hepimizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için magnezyum çok çok önemli.

İstikbal bağırsaklarındadır. Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonin %90’ı bağırsaklarımızdaki dost bakteriler tarafından üretiliyor. Bu bağlamda lahana, karnabahar, turp, soğan ve sarımsak gibi doğal prebiyotikler ve doğal ev yoğurdu, sirke anasını kendi üreten doğal fermantasyon sirke, doğal turşu, şirden mayalı peynir gibi doğal probiyotikler sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz olarak hayati önem arz ediyor. Probiyotik tabletlerin hiçbir faydası yok. Çünkü probiyotik tabletler canlı bakteri içermez.”

“Umutsuzluğu kırmak mecburiyetindeyiz”

Karatay, tüm bu şifreleri kitabında anlattığını basın mensupları ile paylaşırken, Nazım Hikmet’in ‘70 yaşında bile olsan zeytin ağacı ekeceksin’ sözünü hatırlatarak, katılımcılara zeytin fidesi armağan etti. “Benim bir hayalim var. Türk halkının sağlıklı olmasını hayal ediyorum. Bu toprakların en temiz, en tabii gıdaları ile beslenen akıllı, genç, sapasağlam nesiller hayal ediyorum. Umutsuzluğu kırmak mecburiyetindeyiz.” diyen Profesörün Hayy Kitap’tan çıkan “Gerçek Tıbbın 10 Şifresi’ni bütün kitap satış mağazalarında bulmak mümkün olacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.