Canlı bomba taziyesine giden HDP’li vekile müebbet istemi

Dokunulmazlığı kaldırılan ve yurtdışında bulunan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak’ ve ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlardan ağırlaştırılmış ömür boyu ve 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 14:10 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:47 / Editör: Ferhat Esnek

Aranan HDP’liler Brüksel’deki protesto gösterisinde görüntülendi Van Cumhuriyet Başsavcılığı, dokunulmazlığı kaldırılan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalarla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı. 3 sayfalık iddianame Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. İddianamede Öztürk’ün, ‘terör örgütü propagandası yaptığı, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya çalıştığı, yasaya aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlediği, yönettiği ve ve bunların hareketlerine katıldığı, silahlı terör örgütüne üye olduğu’ gerekçesiyle hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu ve 48 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, PKK’nın yapısı ve eylemlerine de yer verildi. Milletvekili Öztürk’ün Tunceli’de güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonda etkisiz hale getirilen PKK’lı Sıdıka Yıldız’ın Başkale ilçesindeki cenazesine katılarak tabutunu taşıdığı ve bunun ‘terör örgütü mensubunun eylemini öven bir hareket’ olarak değerelendirildiğine dikkat çekildi.

Milletvekili Öztürk’ün ayrıca 17 Şubat 2015’te Ankara’da Merasim Sokak’ta aralarında asker ve sivillerin de bulunduğu 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı gerçekleştiren Abdulbaki Sömer’in taziyesine katıldığı belirtildi. Milletvekili Öztürk’ün taziyeye katılarak Abdulbaki Sömer’in gerçekleştirdiği ‘terör eylemine’ olan desteğini göstermek, saldırıyı kutsamak amaçlı milletvekilli sıfatı ve sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekilde bilerek ve isteyerek hareket etmek suretiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçunu işlediği ifade edildi.