Çantada kalite arttı, satışlar düştü

Bu sene çok az çanta sattıklarını söyleyen esnaf, “Geçen sene satamayınca bu sene satarız diye bekledik ama olmadı. Tahminimce okul çantası satışları seneye iyi olacak gibi” dedi.

Eklenme: 6 Ekim 2016 - 08:34 / Son Güncelleme: 6 Ekim 2016 - 8:34 / Editör: Büşra Kılıç

Zafer DENİZ- Ticari Hayat Gazetesi(Ankara)- Ticari Hayat gazetesi olarak Ankara’da çanta satışı yapan dükkânları ziyaret edip Başkent’in çanta sektöründeki rolünü ve piyasanın durumunu masaya yatırdık.

‘Çanta sektöründe Ankara’da çok şey değişti’

Çanta sektöründe Ankara’da son 2-3 senede çok şey değiştiğini söyleyen Erdal Çanta çalışanı Ahmet Bilecen, “Ankara’daki çantacı esnafının bir ayağı İstanbul’daydı, oradaki ithalatçılardan ya da büyük üreticilerden çantaları alıp, getirip burada satıyorduk. Ama şu an imalatımız güçlendi, iki senedir İstanbul’a çanta gönderiyorum” dedi.

‘UNICEF’e 60 bin çanta yaptık’

İhracat yaptıklarını da ifade eden esnaf Bilecen, sözlerine şöyle devam etti:  “Mesela yaklaşık bir hafta önce UNICEF’e (Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu) 3 konteyner 60 bin çanta yapıp gönderdik. Kapasite büyük olduğu için biz yaptık.”

‘Bu sene çok az çanta sattık’

Esnaf Bilecen, piyasanın durumunu şu sözlerle gazetemize aktardı:  “Önceki sezona 130 bin çantayla girdim. Bu rakam 170 bin çanta siparişine kadar çıktı. Geçen sene İstanbul’daki imalatçılara sipariş verdiğimiz rakamın toplamı 90 bin idi. ‘Alo bir tane çanta gönderin’ demişliğim yok. Geçen sene 90 bin çantadan 50 bini satıldı, 40 bini kaldı. Hâlbuki bir önceki seneye bakınca 130 bin çantayla sezona girip 170 bin âdete kadar çıkmıştım.

Bu sene çok az çanta sattık. Geçen sene satamayınca bu sene satarız diye bekledik ama olmadı. 5 sene önce ucuz çantalar çoktu. Vatandaş, marketlerde ucuza satılan çantaları alıyordu. Bu çantalar, kısa sürede deforme oluyordu, yine çantaya bir talep oluyordu. Ama 2 senedir bahsettiğim ucuz grup çantayı satamıyorum. Herkes kaliteli çanta almaya başladı.
Geçen sene çok fazla çanta satamadık, bu sene de çok fazla satamadık. Demek ki bizim verdiğimiz çantalar 2-3 sene gidiyor nitekim de öyle oluyor. Çünkü çantaları biz diktiğimiz için biliyoruz ne kadar gideceğini. Tahminimce okul çantası satışları seneye iyi olacak gibi geliyor. Herkes kaliteli ürün tercih edince satışlar düştü.”