Çantasına bir diş seti ve bir elma koyun

Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Yıldırım, okul çağı çocuklarının çürükten korunmak için çantalarında mutlaka minik bir diş fırçası ve…

Eklenme: 22 Eylül 2016 - 11:07 / Son Güncelleme: 22 Eylül 2016 - 11:07 / Editör: BIK

Zeki Demir- Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi- Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Yıldırım, okul çağı çocuklarının çürükten korunmak için çantalarında mutlaka minik bir diş fırçası ve macunundan oluşan diş temizlik seti taşıması gerektiği konusunda uyardı.

Kahramanmaraş Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Yıldırım, “Okulların açılması ile birlikte günün 7-8 saatini dışarıda geçiren, bir veya birden fazla ana-ara öğünü ev dışında tüketen çocukların dişlerinde çürük riski de artıyor. Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarında yapacağınız birkaç küçük değişiklikle, onları diş çürüklerinden koruyabilirsiniz” dedi.

Yıldırım, Çocuğunuzun beslenme çantasına sağlıklı atıştırmalıklar koymanız gerektiği konusunda bilgi verdi: “Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra yenilen peynir ve elmanın, ağız ortamındaki asit düzeyini azalttığını ve bu sayede çürük oluşumunu engellediğini gösteriyor. Çocuğunuzun beslenme çantasına peynir ve elma koymayı ihmal etmeyin. Çocukları, meyveleri kabuklu şekilde ısırarak tüketmeye alıştırın. Ara öğünlerde tüketilecek olan peynir veya kabuklu meyve çocukların dişlerinin doğal olarak temizlenmesini sağlar” dedi.

AĞZINI ÇALKALASIN

“Çocuğunuzun çantasına mutlaka diş fırçası ve macunu koyun. Okulda diş fırçalamaya sıcak bakmıyorsa, o zaman yemek sonrasında su içmesini veya ağzını çalkalamasını öğütleyin Ayrıca çocuk kahvaltısını ister evde, ister okulda yapsın evden çıkmadan önce mutlaka dişlerini fırçalasın. Temiz diş yüzeylerinde bakteri ve plak birikmesi çok daha zor olur” diyerek anne-babaları evden çıkmadan önce çocuklarının diş kontrollerini yapmaları gerektiği konusunda uyardı.