Çaresizliğin mağduru

Nüfusu 2 milyonun üzerine çıkan Gaziantep’te Suriyeli sığınmacıların yaşadığı dram devletin tüm yardımlarına rağmen derinleşiyor. Soğuk havanın iyice kendisini hissettirdiği bu günlerde onlarca Suriyeli aile kısmen çadır evlerde yaşamak zorunda kalıyor. Diğer yandan ise 23 Nisan Mahallesi’nde kurulan halk pazarının ardından geride kalan sebze ve meyveleri toplayan Suriyeliler insanın içini acıtıyor.

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 10:58 / Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 10:58 / Editör: Büşra Kılıç

EKMEĞE MUHTAÇ DURUMDALAR

Kubilay Han DEMİR- Gaziantep Hakimiyet Gazetesi- Ülkelerinde ki yaşanan iç savaşın başlamasıyla birlikte ülkemize sığınan yüz binlerce Suriyelinin barınması konusunda devletin tüm organları seferber olmuş durumda. Buna rağmen çok sayıda sığınmacı aile her anlamda perişan bir yaşam sürüyor. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ve yerel yönetimlerin gıda yardımlarına rağmen bazı ailelerin ekmeğe muhtaç yaşamlarını sürdürdükleri gözleniyor.

HALK PAZARINDAN GERİ KALANLARI TOPLUYORLAR

23 Nisan Mahallesi’nde kurulan Cumartesi Pazarının ardından geride kalan sebze ve meyveleri toplayan Suriyeli aileler topladıkları sebze ve meyveleri yaşadıkları baraka türü evlerine götürüyorlar. Pazarın sona ermesinin ardından uzay çatı pazarına doluşan Suriyeli aileler belediyelerin çöp arabalarından önce yere dökülen sebze ve meyveleri toplamaya çalışıyorlar.