Caz grubu Fourplay ülkemizde konser verdi

“Türk müziğinin ritimleri beni büyüledi”İSTANBUL (AA)- Amerikalı efsane modern caz grubu Fourplay ülkemizde konser verdi. Birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirdikleri, “25. Yıl Dönümü Turnesi” kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alan grup üyeleri, turne hakkında AA muhabirine açıklamada bulundu. Fourplay’in piyanisti Bob Jamese, Türkiye’ye birkaç kez geldiklerini belirterek, her seferinde pozitif hatıralarla […]

Eklenme: 4 Kasım 2015 - 13:39 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: BIK

“Türk müziğinin ritimleri beni büyüledi”İSTANBUL (AA)- Amerikalı efsane modern caz grubu Fourplay ülkemizde konser verdi.

Birçok Avrupa ülkesinde gerçekleştirdikleri, “25. Yıl Dönümü Turnesi” kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alan grup üyeleri, turne hakkında AA muhabirine açıklamada bulundu.

Fourplay’in piyanisti Bob Jamese, Türkiye’ye birkaç kez geldiklerini belirterek, her seferinde pozitif hatıralarla ayrıldıklarını söyledi.

Jamese, Türkiye’deki caz dinleyicisinin tecrübeli ve kaliteli müziği takip eden insanlar olduğunu ifade etti.

Türk müziğini sevdiğini ve dinlediğini kaydeden Jamese, “Bir proje nedeniyle Güher ve Süher Pekinel kardeşlerle çalışma şansım oldu ve arkadaş kaldık. Pek çok defa, burada çaldığımda konserime geldiler. Türk müziğini dinlemeye başladım, ritimler beni büyüledi. Çok farklıydı. Benim için çok gelişmiş ve olağan dışı bir müzik” dedi.

Jamese: “Avrupa’nın bir ucundan diğer ucuna kadar gittik

Bob Jamese, Fourplay grubunu özel yapan temel nedenin, üyelerinin birbirini iyi tanıması olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

Biz birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Harika bir arkadaşlığımız var ve sahnede müzik yaptığımızda, bu diyaloğumuz müzik yoluyla devam ediyor. Bu nedenle de müzik, her konserde farklı oluyor. Ama ayrıca dinleyiciler de farklı oluyor. Onlar da bizi, bir birimizi etkilerken görüyorlar.”

Turnenin son konserini Türkiye’de verdiklerini dile getiren Jamese, “İspanya, İngiltere ve İtalya’dan başladık. Bu tur, çok yoğun seyahatlerin yaşandığı bir tur oldu. Kültürlerin etkileşimini yaşadık. Avrupa’nın bir ucundan diğer ucuna kadar gittik. Azerbaycan’ın Baküsü’nden, İspanya ve Londra’ya, her yerde konser verdik. Her şehir çok farklıydı ve tabii insanlar da” ifadelerini kullandı.

Loeb: “Müzik her zaman değişir”

Grubun elektro gitaristi Chuck Loeb de turnenin son konserini Türkiye’de gerçekleştirmekten mutlu olduğunu söyledi.

Uzun zamandır bir arada olduklarının altını çizen Loeb, “Bence müzik her zaman değişir. Hatta aynı şarkıyı yüz kere çalsanız, her seferinde farklı çalarsınız, tam olarak aynı değildir. Dinleyiciye ve insanların o akşamki moduna göre değişir. Ayrıca biz, doğaçlama yapıyoruz. Bu yüzden, bence saygı duyduğun diğer müzisyenlerle sahneye çıkmak, elinden geleninin en iyisini vermeye çalıştığın dinleyicilerin karşısına çıkmak ilham verici” şeklinde konuştu.

Jamese ve Loeb’in yanı sıra bas gitarda Nathan East ve davulda Harvey Mason’dan oluşan grup, 1991’de kuruldu.

Muhabir: Saliha Özdemir

MU