CHP, KHK’nın iptali için AYM’ye başvurdu

CHP, 669 sayılı OHAL KHK’sının bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Eklenme: 27 Eylül 2016 - 15:37 / Son Güncelleme: 27 Eylül 2016 - 17:32 / Editör: Ferhat Esnek

ANKARA- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 669 sayılı kararnameyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını belirterek, “Arzumuz, Meclis’in saygınlığının korunması, etkinliğinin artırılmasıdır, bypass edilmemesidir.” dedi.

Meclisin yapması gereken yasama işleminin, 669 sayılı kararnamenin içine konularak anayasal sınırın aşıldığını savunan Gök, şu görüşleri dile getirdi: “Kanun yapma yetkisi TBMM’ye aittir. İtirazımız TBMM’nin kanun yapma yetkisinin, kararnameler yoluyla aşılmasıdır. Bu hem milli iradeye, hem de parlamentoya çok ciddi bir saygısızlıktır. Parlamentonun, yasama organının faaliyetlerini ortadan kaldıran, Meclisi bypass eden bu kanun değişiklikleri ancak Mecliste kanun yoluyla görüşülebilir. Eğer bu ilkeden saparsak Meclisin de bir fonksiyonu olmayacaktır. 669 sayılı kararnamede, kanunla yapılması gereken değişikliklerin kararnameye konulmasını içeren maddelerini Anayasa Mahkemesinin denetimine sunarak bu konuları Anayasa Mahkemesinin iptal etmesini talep ettik. Arzumuz, Meclisin saygınlığının korunması, etkinliğinin artırılmasıdır, bypass edilmemesidir. 15 Temmuz gecesi darbeciler eğer başarılı olsaydı Meclis nasıl bypass edilecekse şimdi iktidar partisi kararnamelerle Meclis’i bypass edemez.”

İPTALİ İSTENEN KHK

31 Temmuz günü yayımlanan 669 sayılı KHK ile bin 389 asker ihraç edildi. Kuvvet komutanlıkları MSB’ye bağlandı. GATA Sağlık Bakanlığı’na bağlandı.