SON DAKİKA
   LYS başvuruları başladı    ABD'de mucizevi yolculuk    Beşiktaşlı Gökhan Töre'ye silahlı saldırı    Anayasa Mahkemesi 52 yaşında    Yayladağı'na top mermisi düştü: 2 yaralı    Diyarbakır'da "Kutlu Doğum Haftası" etkinliği    Esed yine ölüm yağdırdı: 93 ölü    Her 10 kalp hastalığının birinden "sigara" sorumlu    Yeni muayenehaneye izin yok    Yüksek tansiyona çikolatalı önlem    Parmağına sıkışan yüzüğü itfaiye çıkardı    Şampiyonluk haftaya kaldı    Esed yine ölüm yağdırdı: 93 ölü    ABD Başkan yardımcısı Ukrayna'ya gidiyor    Suudi Arabistan'da corona virüsü    Türkan Şoray 34 yıllık anısını tazeledi    Meksika ve Finlandiya'da uçak kazası    Van-Bahçesaray kara yoluna çığ düştü    Slavyansk'ta sokağa çıkma yasağı    Karadavi'den gönderilme iddialarına yalanlama

Çiftçiye kredi müjdesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvan yetiştiricileri ile tarımsal üretim yapanların kullanacağı düşük faizli yatırım ve işletme kredilerinin üst limitlerini açıkladı.

21 Mart 2013 Perşembe, 13:00
ANKARA - Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği'nin, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Üreticilerin finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması için 2004'ten itibaren kullandırılan düşük faizli kredi uygulamasına, 2013 yılında da devam edileceği ifade edilen açıklamada, toplam 24 kalemde birçok tarımsal faaliyet alanını kapsayan uygulama ile üreticinin gelir seviyesinin yükseltilmesinin hedeflendiği belirtildi.

İşletme ve yatırım kredilerinin üst limitleri hakkında bilgi verilen açıklamaya göre, kredi üst limiti damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde 20 milyon lira, damızlık etçi sığır, damızlık düve ve kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliğinde ise 7,5 milyon lira olarak uygulanacak.

Küçükbaş hayvan, su ürünleri yetiştiriciliği, yurt içi sertifikalı fidan kullanımı, iyi tarım ve organik tarım uygulamalarında 5 milyon lira olarak belirlenen kredi üst limiti, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği ve kanatlı sektöründe 3 milyon lira olacak.

Kredi üst limiti, sulama yatırımları, tarımsal mekanizasyon, çok yıllık yem bitkisi üretimi, küçükbaş hayvan besiciliği, arıcılık ve su ürünleri avcılığında 1,5 milyon lira, yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi ve kontrollü örtü altı tarımı için 10 milyon lira oldu.

Yurt içi sertifikalı tohum ile fide kullanımında 1 milyon lira olarak belirlenen üst limit, yaygın bitkisel ve hayvansal üretim, arazi alımı ve diğer konularda ise 500 bin lira uygulanacak. AA

Muhabir: Erdal Çelikel
Yayıncı: Necati Keleş

MFK

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

21 Nisan 2014Pazartesi

  • BIST 100 73.476 0,00
  • DOLAR 2,1344 0,25
  • EURO 2,9485 0,23
  • STERLİN 3,5875 0,32
  • ALTIN 88,861 0,07
  • O/N REPO 9,62%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,67 -0,21
  • CUMHURİYET ALTINI 593,54 0,07
  • EURO/DOLAR 1,3824 0,08
>