Cihaz kutusundan çıkan sitem mektubu

Malatya’da antika radyo gramofon işiyle uğraşan Yıldıray Akçer, internette satışa konulan makaralı teyp cihazını görünce ilk sahibi ile telefonla irtibata geçti.

Eklenme: 13 Mart 2018 - 09:07 / Son Güncelleme: 13 Mart 2018 - 9:07 / Editör: Büşra Kılıç

Tahir ÖZÇELİK- Bu Sabah Malatya Gazetesi-  Yaklaşık  bir ay önce kendisine kargo ile ulaşan cihazı inceleyen Akçer, makaralı teybin kullanma kılavuzuna ulaşmak için kutunun içini araştırdığında üzerinde  siyah beyaz bir kadın fotoğrafı olan Almanca el yazısı ile yazılmış bir mektup buldu.

Yıldıray Akçer, şunları söyledi:

Tercümesini yaptırdığımda Alman uyruklu kadının Mehmet isimli Türk sevgilisine 2 şubat 1969’da yazdığı aşk ve sitem mektubunu  gördük.

Ayrılık sonrası yazıldığı sanılan mektupta ismi bilinmeyen Alman kadın sevgilisine sitem ediyor. fotoğrafının yanı sıra bir tutam sacının da iliştirildiği mektubunda Alman kadın :” Neden benim canımı yaktın ? Hiç mi korkun yoktu yaptıklarından?, Sen beni çok yanlış anladın. Üzülüyorum senin benden ayrılmana ”diye yazmış .

Cihazdan ve içinden çıkan mektuptan haberdar olan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, makaralı teyp ve mektubun kısa süre sonra açılacak olan radyo ve gramofon müzesinde sergilenmesi için talimat verdi . Başkan Çakır,” İsimsiz ama yıllardır varlığını sürdürmüş, Alman kadının Türk Mehmet’e   yazdığı gerçekten çok duygulu  bir mektup, mektubun ve  teybin  günümüze çok önemli mesajlar vereceğini düşünüyorum ” dedi .