Çimleri dağdan direkleri hurdalıktan işçisi cezaevinden

Bilecik’in Osmaneli Belediyesince başlatılan “Şehitler Parkı” projesi kapsamında, çoğunluğu mahkumlardan oluşan 65 kişinin çalışmasıyla ilçeye çim futbol sahası kazandırıldı.

Eklenme: 12 Ekim 2016 - 12:55 / Son Güncelleme: 12 Ekim 2016 - 12:55 / Editör: Büşra Kılıç

BİLECİK- Bilecik’in Osmaneli ilçesinde yürütülen bir proje kapsamında, bin 700 rakımlı Samanlı Dağlarından doğal çim, hurdalıktan da kale direkleri getirilerek futbol sahası yapıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Osmaneli Belediyesince başlatılan “Şehitler Parkı” projesi kapsamında, çoğunluğu cezaevindeki mahkumlardan oluşan 65 kişi, futbol sahasının inşasında çalıştı.

İmece usulüyle yapılan futbol sahasının, çimleri Samanlı Dağlarındaki yayladan, kale direkleri ve diğer metal yapıları da hurdalıktan getirildi.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, futbol sahasını yaptıkları alanın daha önce madde bağımlılarının kullandığı atıl bir bölge olduğunu söyledi.

Burayı projelendirerek bazı düzenlemeler yaptıklarını belirten Şahin, içinde futbol sahasını da barındıran “Şehitler Parkı”nı oluşturduklarını ifade etti.

“Sahanın çimleri tamamen doğal”

Futbol sahasının nizami ölçülerde inşa edildiğini dile getiren Şahin, spora önem verdiklerini vurguladı. Şahin, şöyle devam etti:

“Bizim alt liglerde mücadele eden 1308 Osmaneli Belediye Spor takımımız var. Amacımız 3 futbol sahasına erişmek. Bir sahamız daha vardı. Şimdi burayı yaptık ve yakında da diğerine başlayacağız. Bu sahanın çimleri tamamen doğal, dağlardan, yayladan getirildi. Muhtarlarımızla konuşarak yayladaki boş arsalardaki çimleri, çim sökme makinesiyle alıp sahamıza serdik. Bu çimleri getirirken cezaevindeki mahkum kardeşlerimizden yararlandık.”

“Peyzaj işlerini cezaevindeki bir mimar yaptı”

Şahin, uzun yıllar futbol oynadığına ve bu yüzden de tesisler konusunda yeterince bilgiye sahip olduğuna dikkati çekti. Sakarya Nehri’ne kıyıları olduğu için bölgede fazlaca çakıl bulunduğunu aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“Sahanın altına çakıl atıp üzerine de kum koyalım dedik. Toprağımız zaten vardı. Çimleri de yayladan getirelim dedik. Sahanın peyzaj işlerini cezaevindeki bir mimar yaptı. Böyle imece usulüyle, çok ucuza futbol sahasına sahip olduk. Buranın direkleri bile hibeyle geldi. Futbol tesisleri konusunda bilgi sahibi olmamız bize böyle bir tesisi kazandırdı.”

AA