‘Çin ile ilişkilerimiz stratejik’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, görüşmede, “Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz” dedi.PEKİN (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Halk Salonu önündeki tören alanına gelişinde Çin Devlet Başkanı Cinping ve […]

Eklenme: 30 Temmuz 2015 - 08:54 / Son Güncelleme: 30 Temmuz 2015 - 8:54 / Editör: BIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, görüşmede, “Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz” dedi.PEKİN (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Büyük Halk Salonu önündeki tören alanına gelişinde Çin Devlet Başkanı Cinping ve eşi Peng Liyuan tarafından karşılandı.

Erdoğan ve Cinping’in heyetlerini birbirine tanıtmasının ardından Türk ve Çin milli marşları dinlenildi. Bu sırada 21 pare top atışı gerçekleştirildi.

Tören kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ellerinde Türk ve Çin bayrakları bulunan çocukları da selamladı.

Törende, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de hazır bulundu.

“Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, resmi karşılama töreninin ardından Büyük Halk Salonu’nda gerçekleştirilecek heyetler arası görüşmeye geçti.

Heyetler arası görüşmenin basına açık bölümündeki konuşmasına, “Sayın Başkan kıymetli dostum” ifadesini kullanarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üç yıl sonra Pekin’i ziyaret etmekten ve zat-ı alinizle yeniden bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Buraya gelişimizden itibaren şahsıma ve tüm heyetime gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 45. yıl dönümünde olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Stratejik işbirliği noktasında 2010 yılında adımı attık ve artık uygulama safhasındayız. Dolayısıyla Çin ile ilişkilerimize stratejik açıdan bakıyoruz. Bu ziyaret aramızdaki karşılıklı güven ve anlayışın güçlenmesine, halklarımız arasındaki dostluğun pekişmesine hizmet edecektir. Sizlerin de hassas olduğu belli konularda duyarlı ve işbirliği içinde hareket etmeye bugüne kadar özen gösterdik ve gösteriyoruz” dedi.

Konuşmasına “Çin’e hoş geldiniz” diyerek başlayan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de Çin’i üst üste üç kez ziyaret eden Erdoğan’ın Türk-Çin ilişkilerine önem verdiğini gösterdiğini dile getirdi.

İki ülkenin stratejik işbirliğinin önemine değinen Şi Cinping, ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ve siyasi güvenin temelinin sağlamlaştırılmasını vurguladı.

Erdoğan ile Şi Cinping’in görüşmelerinde ekonomi, füze savunma sistemi, Sincan Özerk Uygur Bölgesi ve kültürel konular gündeme geldi.

Akşam yemeği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Muhabir: Enes Kaplan – Mahmut Atanur

AMT

should i cheat on my husband thebaileynews.com i told my husband i cheated on him
why does my husband cheat click i want my husband to cheat
dream that i cheated on my boyfriend site i cheated on my boyfriend quotes
my husband cheated women who want to cheat affairs with married men
cheat women what makes married men cheat cheat women