Çin’de ‘hayalet düğün’ için ceset hırsızlığı

Bir kadın cesedini “gelin olarak” satmak üzere çalan üç kişi gözaltına alındı.ANKARA (AA) – Çin’in orta kesiminde, bir kadın cesedini çalan üç kişi yakalandı. Şinhua ajansının haberine göre, Şanşi eyaletinde üç kişi, ölen bir erkeğin akrabalarına 4 bin dolara kadın cesedi sattıkları şüphesiyle gözaltına alındı. Cesedin, Çin’de eski bir inanışa göre, evlenmeden ölen insanları can […]

Eklenme: 16 Ekim 2015 - 15:53 / Son Güncelleme: 16 Ekim 2015 - 15:53 / Editör: BIK

Bir kadın cesedini “gelin olarak” satmak üzere çalan üç kişi gözaltına alındı.ANKARA (AA) – Çin’in orta kesiminde, bir kadın cesedini çalan üç kişi yakalandı. Şinhua ajansının haberine göre, Şanşi eyaletinde üç kişi, ölen bir erkeğin akrabalarına 4 bin dolara kadın cesedi sattıkları şüphesiyle gözaltına alındı.

Cesedin, Çin’de eski bir inanışa göre, evlenmeden ölen insanları can verdikten sonra evlendirmek üzere düzenlenen “hayalet düğün” için kullanıldığı iddia edildi.

Şüphelilerin, cesedi satmak için kadının akrabası gibi davrandığı belirtilerek, satış anlaşması sonrasında cesedi mezardan çıkarmaya gittikleri ifade edildi.

Bu kişilerin, mezarın kazıldığını fark eden köylülerin ihbarı sonucu polis tarafından gözaltına alındığı aktarıldı.

“Hayalet düğün” geleneği

Çin’de üç bin yıl öncesine dayanan, “hayalet düğün” veya “hayalet evlilik” olarak da ifade edilen geleneğin birden fazla sebeple ortaya çıktığı ifade ediliyor. En çok bilineni ise ailelerin genç yaşta ölen çocuklarının ruhlarının, anne babalarını rahatsız etmemesi düşüncesiyle böyle bir yönteme başvuruyor olması.

Benzer gelenekler Tayvan ve Hong Kong’da da görülüyor.

Muhabir: Fuat Kabakçı

AMT