Çocuğun güveni artar

Çocukların kişisel ve fiziksel gelişimi için Yoga ile erken yaşlarda tanışması gerektiğini vurgulayan Yoga ve Pilates Eğitmeni Arzu Kadriye Arıkan, çocuk yogasında yapılan asanalar, nefes-duruş çalışmalarıyla çocuğun hayal güçünün geliştiğini ve vücut direncinin arttığını aktardı.

Eklenme: 21 Kasım 2016 - 09:06 / Son Güncelleme: 21 Kasım 2016 - 9:06 / Editör: Büşra Kılıç
Children exercising in yoga class

ERKEN BAŞLAMALI

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Arzu Kadriye Arıkan, “Yoga çocukların kaslarını güçlenir, konsantrasyonları, kendilerine güvenleri artar” diye konuştu. Arıkan, Yoga’nın bir felsefe akımı olduğunu bir inanış olmadığının da altını çizdi.

Yoga ve Pilates Eğitmeni Arzu Kadriye Arıkan, günümüzde hızlı bir şekilde ilgi görmeye başlayan Yoga öğretilerinin doğudan çıkıp batıya, kuzeye, güneye doğru yayılmaya başladığını ancak yoganın asla bir inanış olmayacağını aktardı. Antalya’da yoğun ilgi olduğunu aktaran Arıkan, “Yoga tamamen insanın kendini bulduğu, özgürleştirdiği, zihnini bedenini ve ruhunu bir denge havuzunda harmanladığı bir felsefe akımıdır. Bence en önemlisi de yaşamımızı organize eden, içimizde ve çevremizde var olan yaradılışın farkına varıp bunun anında tadını çıkarmamızı sağlayan, hayatın içinde kaybolmadan, kendi varlığımızı geliştirmemize olanak veren ama aynı zamanda da büyük egolarımızdan bizi uzaklaştıran bir yaşam biçimidir. Yogada herhangi bir tanrıya tapınma, ona ibadet etme yoktur. İnsan kendisi için en değerli şey olan kendi içindeki benini bulmaya çalışır. Çevremizdeki bütün varlıklara saygı duymamızı sağlarken, kendi bedenimizi-ruhumuzu iyileştirmemizi de sağlar” diye konuştu.

Yoga’nın insanların kendi içlerindeki gerçeği, huzuru, mutluluğu bulmalarını sağladığını belirten Arıkan, yapılan asanalarla, nefes, konsantrasyon, meditasyon çalışmalarıyla kişiyi ruhsal, zihinsel ve bedenen onaran Yoga’nın kişinin yaşam dengesi sağlamasına yardımcı olduğunu söyledi. Asana olarak adlandırılan Yoga duruşlarının omurgayı hareket ettirerek belkemiğinin yumuşak, esnek ve sağlıklı olmasını sağladığını belirten Arıkan asanalar hakkında şunları söyledi: “Sinir sistemini çalıştırır, gerginliği azaltır. Her bir hücre yenilenir, canlanır, temizlenir. Dolaşım, sinir, sindirim sistemi aktifleşir, yorgunluk, stres azalır.

Asanalar ayrıca organ ve kasların yaşlanmasını, sarkmasını yavaşlatır. Yaşlandıkça meydana gelen düşmeler yogayla kazanılan bedensel koordinasyon ve denge sayesinde azalır.
Yaşlandıkça insanın hareketleri yavaşlar, alışkanlıkları değişir, daha içlerine dönerler, bu dönem onların bilinçli gevşeme, meditasyon için en ideal dönemleridir. Böylelikle yogayla hayata tutunup kendilerini keşfedebilirler.

“Yapılan asanalar sayesinde her yaşta kas gücü ve esnekliği, eklemlerin hareketliliği artar, bedenin dayanıklılığı çoğalır. Yapılan ters duruşlar yerçekimin etkisini terse çevirerek kalbin, bacakların, ayakların dinlenmesini, beyine kan gitmesini sağlar, sinir sistemini uyarır, kişiyi gevşetir, uyku düzenini sağlar. Bükülme hareketleri, iç organlara masaj yapar, toksinler ve zararlı maddeler atılır. Omurga, kalça ve kasıklarla ilgili sorunlar hafifler. Öne doğru yapılan hareketlerde organları sıkıştırır, temizler, boşaltıma ve hazma yardımcı olur. Zihni durultur, içsel yolculuğu tetikler. Arkaya doğru yapılan hareketler böbrekleri, akciğer ve kalbin genişlemesini sağlar, solunum miktarı artar, dolaşım hız kazanır. Kadınlar için adet öncesi, menopoz öncesi ve sonrası büyük sıkıntıları ortadan kaldırır.Yapılan meditasyonlar sırasında gerginlik ve şiddet azalır, içimize dönerek aslında içinde bulunduğumuz anın ne kadar değerli olduğunu fark ederiz. Böylelikle geçmişin sıkıntısı, geleceğin kaygısı uzaklaşır. Yaşamın çılgın hızı bizim için yavaşlar, sakinleşir. Biz de dünya ya daha olumlu, başa çıkılabilir gözlerle bakarız”

Çocukların kişisel ve fiziksel gelişimi için Yoga ile erken yaşlarda tanışması gerektiğinin altını çizen POINT GYM Yoga ve Pilates Eğitmeni Arzu Kadriye Arıkan, çocuk yogasında yapılan asanalar, nefes-duruş çalışmalarıyla çocuğun hayal güçünün geliştiğini ve vücut direncinin arttığını aktardı. Arıkan, “Yoga çocukların kaslarını güçlenir, konsantrasyonları, kendilerine güvenleri artar. Yoga doğanın içinden gelir. Bu yüzden çocuk yogasındaki tüm asanalar hayvan, insan ve doğadan nesnelerle isimlendirilir. Hareketler çıkarılan seslerle tamamlanıp renklendirilir. Böylece çocuk asanaları içinde hissederek yapar, eğlenerek daha çabuk öğrenir. Mesela; yere bakan köpek duruşundayken çocuğa köpek gibi ses çıkarttırılır, buradan sanki köpeğin kovaladığı kedi varmış gibi kendi duruşuna kedi duruşuna geçilerek oyun atmosferinde çalışmalar çeşitlendirilebilir. Böylece çocuk hareketleri ve doğayı daha yakından algılar ve unutmaz” şeklinde konuştu.