Çocuğuyla vakit geçirmek için ‘güneş enerjili bisiklet’ tasarladı

Malatya’da, bilgisayar mühendisi Nurmuhammet’in, çocuğuyla keyifli vakit geçirmek için tasarladığı güneş enerjili bisiklet, görenlerin ilgisini çekiyor.

Eklenme: 4 Ekim 2016 - 12:07 / Son Güncelleme: 4 Ekim 2016 - 12:07 / Editör: Büşra Kılıç

MALATYA- İnönü Üniversitesinde görevli bilgisayar mühendisi Mustafa Nurmuhammet, çocuğuyla keyifli vakit geçirmek için tasarladığı bisikletin kendisini yorması üzerine bisiklete elektrikle çalışan motor monte etti.

Çocuğu için bisikletin arkasına taktığı römorkun üzerine de hem çocuğunu güneşten korumak hem de motorun enerjisini güneşten almak amacıyla panel yapan Nurmuhammet, bisikletin güneş enerjisi sayesinde 40 kilometre yol gidebilmesini sağladı.

Bisikleti ilgi odağı olan Nurmuhammet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tasarladığı bisikletin tüm aşamalarının ihtiyaç üzerine ortaya çıktığını söyledi.

Önceki yıl 3 yaşındaki çocuğuyla yapabileceği ve keyifli vakit geçirebilecekleri bir etkinlik düşündüğünü, bunun üzerine bisikletinin arkasına römork yaptırdığını belirten Nurmuhammet, böylece çocuğuyla bisiklete binmeye başladığını ifade etti.

“Bisikletim çok fazla ilgi görüyor”

Ancak bir süre sonra ağırlık nedeniyle bisikleti sürmekte zorlandığını dile getiren Nurmuhammet, şunları anlattı:

“İlk önce römorku yaptım. Projesini ben çizdikten sonra sanayide yaptırdım. Daha sonra brandayı yaptırdım. Sonrasında römorkla beraber çocuğu gezdirmeye başladım. Çok güzel de oldu. Birazcık ağır olduğu için bisiklete elektrikli motor takmayı düşündüm. Son olarak çocukların başına güneş geçmesin diye güneşlik düşündüm. Hem güneşlik hem de güneş enerjisiyle pilleri, aküleri şarj etmek aklıma geldi. Güneş panelleri taktım. Mayıs ayından bu yana aküleri söküp evimde hiç şarj etmedim. Aküler güneşle şarj oluyor ve bu şekilde çocukları gezdiriyorum.”

Bisiklete monte ettiği motoru bin liraya aldığını aktaran Nurmuhammet, “Paneller yaklaşık 600 lira, aküler 400 lira, römorkun kendisi de 400 liraya mal oldu. Bisikletim çok fazla ilgi görüyor. Bir bakan bir daha bakıyor. İnsanlar gördükleri zaman maliyetini, menzilini ve nereden aklıma geldiğini soruyor. Bayağı bir ilgi var” dedi.

AA