SON DAKİKA
   Avrupa en büyük insan hakları krizini yaşıyor    Başbakan Erdoğan Barzani ile görüştü    Gazze ablukasi bir çeşit toplu cezalandırma    AB Komisyonu'ndan Avusturya'ya çağrı    Türkiye'nin ilk stratejik nakliye uçağı Kayseri'de    Başbakan ile yakında konuşacağız    Beynin en iyi çalıştığı yaş: 24    Yıldız ile oğlu taburcu edildi    Mağarada 66 saatlik yaşam mücadelesi    Talebimiz yerel ekonomik kaynakların artırılması    Vücut kendini gece 23.00'ten sonra yeniliyor    Bursa'da yarı final heyecanı    S&P'den gelişmekte olan ülkelere uyarı    1 yılda 60 milyon ekmek gönderildi    Zehirli gaz dolu varil bombası kullandığı iddiası    Başkentte karikatür festivali başlıyor    Hamas'tan Arap ülkelerine çağrı    Ölmeden önce "Salih" oldu    TGC Yerel Medya Ödülleri sahiplerini buldu    Barcelona play-off serisinde öne geçti

Çocuk felci aşı kampanyası

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan çocuk felci aşı çalışmasının birinci etabında Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Kilis'te 493 bin 841 çocuk aşılandı - 5 yaşın altındaki çocuklara yönelik çalışmanın ikinci etabına gelecek ay başlanacak.

27 Kasım 2013 Çarşamba, 14:05
GAZİANTEP- Sağlık Bakanlığınca yürütülen çocuk felci aşı kampanyasının birinci etabında Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Kilis'te 493 bin 841 çocuğa aşı uygulandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Suriye ile ilgili çocuk felci uyarısının ardından sınırdaki 6 ilde ve Adana'daki 5 yaşın altındaki çocuklara yönelik başlatılan aşı çalışmasının ilk bölümü tamamlandı. Çalışmalar kapsamında Suriye'ye komşu Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ile Adana'daki 5 yaşın altındaki tüm çocuklara ağızdan damla şeklinde çocuk felci aşısı yapıldı. Bu illerin dışındaki şehirlerde kamp ya da evlerde kalan tüm Suriyeli 5 yaşın altındaki çocuklar da aşılandı.

Aşı uygulamasının yoğun olarak gerçekleştirildiği Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa ile Suriyelilerin barındığı illerden Kahramanmaraş'ta bir hafta içerisinde 493 bin 841 çocuk aşılandı. Halk sağlığı müdürlüğü tarafından oluşturulan ekipler ise kapı kapı dolaşarak çocuklara ulaştı. Ekiplere eşlik eden jandarma ve polis ise aileleri ikna etmeye çalıştı.

Gaziantep Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampanya kapsamında 17 bin 300'ü Suriyeli olmak üzere 217 bin 300 çocuğa aşı yapıldığını belirtti. Kentteki 5 yaş altındaki çocukların yüzde 90'ına aşısı yapıldığını anımsatan Karakök, "Bu büyük bir başarı, birçok ülkede yapılamayan birşey. Bu oranı yükseltip daha çok çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Evleri tek tek ziyaret ettiklerini aktaran Karakök, bazılarını da aile hekimlerine yönlendirdiklerini dile getirdi.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'da ise 19 bin 400'ü Suriyeli olmak üzere 225 bin 400 çocuk aşılandı.

Halk Sağlığı Müdürü Osman Koyuncu, yaptığı açıklamada, kampanyayı bin 200 kişilik ekiple yürüttüklerini söyledi.

Aşıda hedefleri olan yüzde 80'in üzerine çıktıklarını anımsatan Koyuncu, "Bazı vatandaşlarımızı adreslerinde bulamadığımız için yüzde 87'de kaldık. Çalışmalarımızın birinci turunu tamamladık. İkinci döneme ise gelecek ay başlayacağız. Gezici ekiplerimiz çalışmaya son verdi ama aşıya aile hekimleriyle devam edeceğiz. Aile hekimliklerinde 2 hafta daha aşılama çalışma yapılacak."

Kilis

Kilis Halk Sağlığı Müdürü Emin Arslan ise aşı çalışmasında 64 ekibin görev yaptığını söyledi.

Çalışmalarda yüzde 95 başarı yakaladıklarını ifade eden Arslan, 12 bin 895'i Suriyeli olmak üzere 24 bin 366 çocuğun aşılandığını vurguladı.

Arslan, Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan giriş çıkış yapan ailelerin çocuklarına aşı yapılmaya devam edildiğini belirtti.

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener de 5 yaşın altındaki 26 bin 775 çocuğa aşı uygulandığını ifade etti.

Kampta barınan çocukların tümünün aşılandığına dikkati çeken Yener, ikinci bölümde de aynı ciddiyetle çalışacaklarını sözlerine ekledi. AA

Muhabir: Kemal Karagöz
Yayınlayan: Ahmet Caner Baysal

ZR

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

17 Nisan 2014Perşembe

  • BIST 100 72.399 -0,05
  • DOLAR 2,1345 -0,23
  • EURO 2,9515 -0,17
  • STERLİN 3,5872 -0,01
  • ALTIN 89,284 -0,28
  • O/N REPO 9,98%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,78 0,00
  • CUMHURİYET ALTINI 596,36 -0,28
  • EURO/DOLAR 1,3816 0,01
>