Çocuk gelin dünyanın sorunu

Prof. Dr. Hilal Özcebe, “2012 yılında 70 milyon kız 18 yaşından önce evlendi. Bu trend devam ederse 10 yılda 150 milyon kızın genç yaşta evleneceği anlamına geliyor” dedi.

Eklenme: 20 Mart 2017 - 08:53 / Son Güncelleme: 20 Mart 2017 - 8:53 / Editör: Büşra Kılıç

Salih Kaplan- Anayurt Gazetesi- Dünyada her üç kız çocuğundan biri 18 yaşından önce evlendiriliyor. Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe, “2012 yılında 70 milyon kız 18 yaşından önce evlendi. Bu trend devam ederse 10 yılda 150 milyon kızın genç yaşta evleneceği anlamına geliyor” dedi.

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Runa İdil Uslu ise plan yapma, akıl yürütme, neden sonuç ilişkisi kurma, dürtü ve duygu denetimi gibi becerilerin 20 yaşından önce olgunlaşmadığını söyledi.

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, “Zorla ve Erken Evlendirmeler” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Av. Şahin Antakyalıoğlu’nun yaptığı panele çocuk psikiyatristi alanından Prof. Dr. Runa İdil Uslu, halk sağlığı alanından Prof. Dr. Hilal Özcebe, tıp etiği alanından Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, Uzm. Dr. Çilem Bilginer ve gazeteci Selen Doğan katıldı. Panelde çocukların evliliğe rıza göstermesinin gerçekçi olmadığından verilerle ve akademik çalışmalar referans gösterilerek bahsedildi.

Akademisyen, avukat ve hukuk öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği panelde çocuk hakların ve çocukların gelişim süreçlerindeki riskler, ülkemizdeki şartların ve toplumsal kabullerin erken evlendirilme ve şiddetin yaygınlaşmasını nasıl etkilediği ve genç yaşta evliliğinin getirdiği cinsel yolla bulaşan hastalıklar, düşük ve ölü doğumlar, anne ölümleri, bebek beslenme bozuklukları gibi sağlık sorunlarına değinildi. İki oturum olarak Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde ilk olarak Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Runa İdil Uslu söz aldı. Uslu, erken ve zorla evlendirilmelerin çocuğun gelişimini ciddi olarak riske sokan bir etmen olduğunu anlatarak “Özellikle cinsel yaşam söz konusu olduğunda tabularla yaşamış bir çocuğun bambaşka bir hayata bilinçli bir rıza göstermesini kabul edebilmek mantıkla bağdaşmıyor. Bunun her gün ve yıllarca süreceğini hayal etmemiz yeterli olacaktır” dedi.