Çocuklarını okutmak için uğraşan fedakar anneler

Karacasu’da tütün kırımları başlarken sahurun ardından saat 3.30’da tarlaya giden işçiler 6 saat boyunca oruçlu bir şekilde çocuklarının geleceği için tütün kırıyor.

Eklenme: 19 Haziran 2017 - 10:27 / Son Güncelleme: 19 Haziran 2017 - 10:27 / Editör: Büşra Kılıç

Özgür DEDEOLUK- Ses Gazetesi- Karacasu tarımının önde gelen ürünlerinden olan tütünde kırımlar ilçenin pek çok yerinde başladı. Tütün üretimiyle Türkiye’de önemli bir yerde bulunan Karacasu’da tütün işçileri bir yandan oruç tutup bir yandan ekmek mücadelesini sürdürüyor. Çocuklarını okutup, ev ekonomisine katkıda bulunmak için tütün işçisi olarak çalışan Karacasulu kadınlar gece sahurdan sonra tarlalardaki yerlerini alarak oruçlu bir şekilde 6 saat boyunca tütün kırıyor.

EZAN TARLADA BEKLENİYOR, SON YUDUM TARLADA İÇİLİYOR

40 yıldan bu yana tütün üretimine katkıda bulunduğunu ifade eden 56 yaşındaki Gülizar Portakal, “4 çocuğumu da bu şekilde okuttum. Hem oruç tutuyorum, hem çalışıyorum. Allah yolunda gidene hiç de zor gelmiyor” dedi. Sahuru evlerinde yapıp gelen kadınlar tarlada ezan okunmadan önce son sularını içip hızlı bir şekilde işlerine koyuluyor.

NEFİSLERİYLE BİRLİKTE TÜTÜNÜ KIRIYORLAR

Güzelbeyli mahallesinde bulunan işverene ait tarlaya gece 3.30’da madenci lambalarıyla giren kadınlar yaklaşık 6 saat boyunca çalışarak yevmiyelerini dolduruyor. Karacasu genelinde olduğu gibi tütün kırımları gündüz sıcak olduğu için bu saatlerde yapılıyor.

ORUÇ TUTTUĞUNU ANLAMIYOR

Çocuklarını okutmak için hem oruç tutup hem de çalıştığını ifade eden Portakal, “Oruç tutuyoruz. Mecburuz çalışmaya. Çok sıcağa denk geldiği için 2 yıl tutamadım ama bunun dışında hem tuttum hem de çalıştım. Oruç tuttuğumu anlamıyorum. Çok şükür, çalışırken zaman daha hızlı geçiyor. Erken giriyoruz tarlaya. 6 saat çalışıyoruz. Kırım işlemi yapıyoruz. Izgaraya koyuyoruz. Izgaradan serada kurutulmaya başlanıyor. 6 saatte biz 55-60 iğne dolduruyoruz” dedi.

‘EGE’NİN KADINLARI HER ŞEYİ YAPAR’

Ege kadınlarının mücadeleden yana olduğunu, hem ev ekonomisine katkıda bulunup hem de ev işlerini yaptıklarını aktaran Portakal, “Ege kadınları mücadeleyi sever. Çalışır, çabalar, çocukları için her şeyi yapar. Dört çocuğumu da böyle tütün kırarak okuttum. Biz hep çalışmakla bir şeyler yaptık. Oturmakla değil. Uyku bilmiyoruz biz. Sabah saat 10’da eve döndüğümüzde ev işleri bizi bekliyor. Çalışmayan kadınlar evde ne yapıyorlarsa biz de onları yapıyoruz. Çoluğumuza çocuğumuza bakıyoruz. Kendi bağımız bahçemizle ilgileniyoruz. Senenin her günü hangi tarım ürünü zamanıysa onunla ilgili tarlalara işçi olarak gidiyoruz. Zeytin zamanı zeytin, portakal zamanı portakal. Tek bir gün işten kalmıyoruz. Yeter ki iş olsun. 12 ay çalışıyoruz” dedi.

‘HERKES TÜTÜN KIRAMAZ’

51 yaşındaki Ayşe Sevinç, işçilerinin 6 saat çalıştığını ifade ederken orucun çalışma veriminde düşüş yaşatmadığını ifade etti. 3 buçukta girip 6 saat çalıştıklarını aktaran Sevinç,  “Sıcak havalarda oruç tutmak kolay değil.  Ama işçilerimizin çoğu aksatmıyor. Kırılan tütünler bu şekilde kurutmaya atılıyor. 6-7 günde kuruyor” dedi. Oruç tutmanın çalışmaya engel olmadığını dile getiren Sevile Seyhan, “2 oğlum var. Okuyorlar. Oruçluyum. Her şekilde çok güzel geçiyor zamanımız. Hem çalışıyoruz hem de orucumuzu tutuyoruz. Bildiğimiz bir iş olduğu için severek yapıyoruz. Yapabilen yapmalı ama herkes tütün kıramaz” ifadelerini kullandı.