Çöp toplayıcılar bıktırdı

Antalya’nın en eski mahallelerinden birisi olan Balbey Mahallesi’nde 2009’dan beri görev yapan muhtar Abdullah Uyaroğlu son dönemde artan çöp ve hurda toplayıcılarından şikayetçi.

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 09:12 / Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 9:12 / Editör: Büşra Kılıç

FARE EKSİK OLMUYOR

Gülsem ADAM- Antalya Hilal Gazetesi- Mahallesindeki bahçeli evlerin genelde hurdacılara yada çöp toplayıcılara kiraya verildiğini söyleyen Uyaroğlu, “Tamam çöpler ekonomiye kazandırılsın ama bunun depolama mekanları Balbey’de olmamalı, tarihi dokuya zarar vermemelidir. Bu depolardan çöp transferi yapılırken, yollarımız bozulmakta, elektrik ve telefon telleri kopmakta, hatta bazı evlerimizin çatıları ve duvarları zarar görmektedir. Ayrıca ne yılanımız, ne faremiz, ne de sineğimiz eksik olmaktadır. Bu da mahallemizde ağır bir kokuya sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Antalya’nın en eski mahallelerinden birisi olan Balbey Mahallesi’nde 2009’dan beri görev yapan muhtar Abdullah Uyaroğlu son dönemde artan çöp ve hurda toplayıcılarından şikayetçi.

Balbey Mahallesi’nin kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini ve Antalya’nın cazibe merkezlerinden biri haline geleceğini söyleyen Uyaroğlu, gelecekten umutlu olduklarını söylerken mülk sahiplerinin evlerini kiraya verirken dikkatli davranmamasından yakındı. Evlerin ucuz fiyatlara verildiğini kaydeden Uyaroğlu, özellikle bahçeli evleri kiralayanların ya çöp toplayıcı yada hurdacı olduğunu kaydetti.

“Ev sahipleri, evlerini ucuz yoldan kiralıyorlar. Eve taşınan kiracı da ya hurdacılıkla ya da kağıt toplama işi ile ilgileniyor” diyen Abdullah Uyaroğlu, “Bu yüzden de genel de bahçeli evleri hurdacılara kiraya veriyorlar. Tamam çöpler ekonomiye kazandırılsın ama bunun depolama mekanları Balbey’de olmamalı, tarihi dokuya zarar vermemelidir. Bu depolardan çöp transferi yapılırken, yollarımız bozulmakta, elektrik ve telefon telleri kopmakta, hatta bazı evlerimizin çatıları ve duvarları zarar görmektedir. Ayrıca ne yılanımız, ne faremiz, ne de sineğimiz eksik olmaktadır. Bu da mahallemizde ağır bir kokuya sebep olmakta” şeklinde konuştu.

Mülk sahiplerine daha duyarlı olma çağrısında bulunan Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, “Benim istediğim, mal sahiplerinin ellerini taşın altına sokmaları. Balbey’in hak ettiği değere kavuşacağına inanıyorum. Yenileme ile mahallemizdeki bu tip sorunların da inşallah ortadan kalkacağına inanıyorum” dedi.

Mahallede Suriyeli vatandaşların da fazlaca bulunduğuna dikkat çeken Abdullah Uyaroğlu, ancak bu ailelerinin ne çevreye nede mahalleye bir zararlarının olmadığını ifade etti.