Çörek otu yağı şifa dağıtıyor

Efeler İlçesinde sekiz gündür sürmekte olan Malatyalılar Tanıtım Günleri’nde en çok ilgi gören ürün, soğuk sıkma çörek otu yağı oldu. Aydın’da hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soğuk algınlığına yakalananlar ve ağırlıklı olarak kadınların tercih ettiği çörek otu yağının faydaları saymakla bitmiyor.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 09:00 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 - 9:00 / Editör: Büşra Kılıç

Abdurrahman FIRAT- Ses Gazetesi(Aydın)- Efeler İlçesi Zafer Mahallesinde bulunan eski minibüs garajına düzenlenen tanıtım günlerinin sonuna yaklaşıldı. Malatya ürünlerini Aydınlılara sunmak için 15 Kasımdan beri tezgahlarının başında olan esnaflar, vatandaşların ilgisinden oldukça memnun. Vatandaşların kafalarındaki soru işaretini yok etmek amacıyla çörek otu yağı satıcısı Ahmet Tunç, insanların gözü önünde çörekleri makineden geçirip yağını çıkarıp satışa çıkarınca uzun kuyruklar oluştu. Çörek otu yağı almak isteyen Aydınlı vatandaşlar, uzun süre kuyrukta bekledi.
Şeker hastalığı, reflü, göğüs ve sırt ağrıları, prostat, meme ve rahim kanseri, anne sütü gibi yüzlerce hastalığı şifa kaynağı çörek otunu kendi yapmış olduğu bir makinede yağını çıkararak satışını yapan Ahmet Tunç, “Aslen Malatyalıyız fuarlara gidiyoruz. Türkiye’nin her yerini geziyoruz. Malatya’da acı kayısı çekirdeğinin yağını çıkarıp satıyorduk. Acı kayısı çekirdeği de kansere iyi geliyor. Kayısı çekirdeğinin yağını direkt bununla çıkarıp ilaç sanayine satıyorduk. O iş biraz gündemden düşünce bu çörek otu gündeme geldi. Bizim makinamızın bütün tohumları sıkma özelliği var. Kayısı çekirdeği, badem, ceviz, çörekotu olsun her türlü tohumun yağını kolaylıkla elde edebiliyoruz. Çörek otunun faydalı olduğunu düşündüğümüzden dolayı bu işe başladık ve 8 aydır da bu işi yapıyoruz” dedi.

HEM HASTALIĞA HEM CİLDE İYİ GELİYOR

Çörek otunun siyatik ağrılara olan faydasıyla ön plana çıktığını ifade eden Tunç, “Çörek otumuz da doğaldır. Osmaniye’den alıp geliyoruz. Daha çok yaşlıların talep etmesinin sebebi ise; romatizma, eklem ağrısı, mantar, kireçleme ve özellikle diz kapak sıvılarını tamamlıyor. İnsanlarda faydalarını çok iyi biliyorlar ve rağbet görüyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için mevsim değişkenliğinde nezle grip olmalarını engelliyor. Bu açıdan çocuklar içinde çok faydalıdır. Bunun yağ olarak tüketilmesinin faydası da şudur; Eğer bunu tane olarak tüketirseniz midenin bunu eritmesi çok zordur ve kolay kolayda erimez. Erimediği taktirde de bağırsakları çizer. Yağı burada sıktığımız zaman çok sıra oluyor. Normalde akşamdan sıkıp hazırlıyorduk ama insanların güveni olmuyor. Aldıkları ve kullanacakları yağların sağlıklı olmasını istiyorlar. Bu nedenle bizde isteyene sıkıp veriyoruz daha önceden sıkmıyoruz. Ne kadar güvenli ve doğal olduğunu görüyorlar. İsteyene posasından da veriyoruz. Onunda cilde faydası vardır. Çörek otundan çıkan posa ile çörek otunun kendi yağı ve zeytin yağı ile karıştırıp macun kıvamına getirip maske yaptıklarında cilt güzelliğine, sivilceye, yüzdeki leke, akneye iyi geliyor” diye konuştu.