‘Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, 24 Haziran’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinde bir kişinin aynı anda hem Cumhurbaşkanlığına hem de milletvekilliğine aday olamayacağını açıkladı.

Eklenme: 19 Nisan 2018 - 18:49 / Son Güncelleme: 19 Nisan 2018 - 18:49 / Editör: Ferhat Esnek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 24 Haziran’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu seçimde aday olacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir kişinin aynı gün, aynı anda yapılacak seçimlerden ikisine de aynı anda aday olması söz konusu değil. Yani hem milletvekilliğine, parlamento üyeliğine hem de cumhurbaşkanlığına aday olması söz konusu değil.” dedi.

100 bin imza ile adaylık

Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza düzenlemesine ilişkin olarak da “YSK’ya başvuracaklar. Çünkü onların seçmen olması şartı var. Bir kişi, bir adaya oy verebiliyor.” ifadesini kullandı.

Uyum yasaları ile yapılacak değişiklikler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı uyum yasaları ile “Yeni dönemde birçok kanunla bazı kavramlar devre dışı kalacak. Bakanlar Kurulu olmayacak. Bakanlar Kurulu atfı varsa o olmayacak. Başbakan olmayacağı için ‘başbakan’ diye kanunlarda tanımlanan yerler varsa bunlar olmayacak. O alanlara ilişkin temizleme, sisteme uyumlu getirme Meclis’ten geçireceğimiz bir yetki kanunu çerçevesinde çıkartılacak kanun hükmünde kararnameyle olacak.” dedi.