“Siz ne olacağınızın hesabını yapın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat Kalkanı” operasyonuna ilişkin, “Artık bu işi çözmemiz gerekiyor. Birileri meydan okuyor, ‘Suriye Türkiye için şöyle olacak, böyle olacak.’ diye. Onlara ben buradan sesleniyorum, siz ne olacağınızın hesabını yapın.” dedi.

Eklenme: 24 Ağustos 2016 - 11:45 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:51 / Editör: BIK

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki atama ve kura töreninde yaptığı konuşmada, Suriye’deki terör örgütlerine yönelik operasyon düzenlendiğini söyledi.

Fırat Kalkanı operasyonun saat 04.00 itibariyle başladığını belirten Erdoğan, “Türkiye’ye tehdit unsuru oluşturacak olan kim olursa olsun onlara karşı bu millet, ordusuyla polisiyle korucusuyla ve milleti ile vardır, var olacaktır.” dedi.

“Artık bu işi çözmemiz gerekiyor”

Suriye’den Türkiye’ye yönelik saldırılar nedeniyle harekete geçildiğini bildiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şu anda ne yazık ki Suriye’den ülkemize, Gaziantep, Kilis ve tüm bu bölgelere yapılan bu tür saldırılar artık işi bir yere kadar getirdi. Artık son, dedik ki ‘bu iş burada noktalanması lazım’ ve bu sabah 04.00 itibarıyla süreç başladı. Artık bu işi çözmemiz gerekiyor. Birileri meydan okuyorlar, ‘Suriye Türkiye için şöyle olacak, böyle olacak.’ diye. Onlara ben buradan sesleniyorum, siz ne olacağınızın hesabını yapın.”

“Tüm insanlık bundan sorumludur”

Teröre karşı birlikte mücadelenin önemine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Eğer teröre karşı dünya uluslararası bir mutabakat sağlamazsa tüm insanlık bundan sorumludur. Onun için de birlikte bir mücadele şart. Bizim en başından beri güçlü tarihi bağlarımızın olduğu Suriyeli kardeşlerimize samimi yardım eli uzatmak dışında hiçbir niyetimiz, faaliyetimiz olmamıştır.”

“Alna kelime-i tevhit bandı asmakla Müslüman olunmaz”

Terör örgütü DAEŞ’in, İslam ile alakası bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, “Alna kelime-i tevhit bandı asmakla Müslüman olunmaz. Sancakta kelime-i tevhit olmasıyla Müslüman olunmaz. Allah lafzının istismar edilmesiyle Müslüman olunmaz. Bunların İslam ile alakası yoktur. Bunlar tam aksine İslam’ın başına bela olmuşlardır bu yüzyılda.” diye konuştu.

“Türkiye, Suriye’de oldubittiye rıza göstermeyecektir”

Türkiye’nin, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumakta kararlı olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Şu kararlılığımızı tüm dünyaya bir kez daha ifade etmek istiyorum: Türkiye, Suriye’de sahneye konulmaya çalışılan oyuna, oldubittiye asla rıza göstermeyecektir. Gerekirse meseleye bilfiil el koymak da dahil tüm imkanlarımızı kullanarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumakta, bu ülkenin kendi halkının iradesiyle yönetilmesini sağlamakta kararlıyız.”

“Bu halka boyunduruk vuramayacaksınız”

Terör örgütlerinin, Türk milletini bölemeyeceğini anlatan Erdoğan, “Tekraren ifade ediyorum, başaramayacaksınız. Milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız.” dedi.

“Her saldırıda biz daha güçleniyoruz”

Terör saldırılarının karşısında Türkiye’nin daha da güçlendiğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar sanıyorlar ki her saldırıda biz biraz daha zayıflıyoruz. Hayır, tam aksine her saldırıda biz daha güçleniyoruz. Hani derici, debbağ ne yapar? Deriye vurdukça deri hem güzelleşir hem güçlenir. Bu da böyledir. Tam tersine biz bir oluyoruz, iri oluyoruz, diri oluyoruz, kardeş oluyoruz, hep birlikte Türkiye oluyoruz.”

haber%2F2016%2F08%2Fatama

Bin 200 engelli kadrosuna atama yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu butona basarak engelli memur atama ve kura atamasını başlattı.

Törenle 39 bin 326 engelli kadrosundan bin 200 kişilik bölümüne Altındağ 5. Noteri huzurunda kura usulü ile yerleştirmesi yapıldı. Yerleştirme işlemi yaklaşık 20 dakika sürdü.

Atama işlemi sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İsmi çıkan var mı?” şeklindeki sorusuna bir engelli memur adayı “Benim var.” diye seslendi. Erdoğan’ın “Neresi çıktı?” diye sorması üzerine aday Kırıkkale’ye atandığını söyledi.

AA