Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye Gitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden Amerikalı boksör Muhammed Ali’nin cenaze törenine katılmak üzere ABD’ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan seyahati öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “O aynı zamanda yumruklarını dünyadaki tüm ezilenler, tüm mazlum halklar için sallayan bir özgürlük savaşçısıydı. Muhammed Ali, ringlerin olduğu kadar gönüllerin de şampiyonudur. Onun her […]

Eklenme: 9 Haziran 2016 - 09:06 / Son Güncelleme: 9 Haziran 2016 - 9:06 / Editör: Arzu CİHANGİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden Amerikalı boksör Muhammed Ali’nin cenaze törenine katılmak üzere ABD’ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan seyahati öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “O aynı zamanda yumruklarını dünyadaki tüm ezilenler, tüm mazlum halklar için sallayan bir özgürlük savaşçısıydı. Muhammed Ali, ringlerin olduğu kadar gönüllerin de şampiyonudur. Onun her sözü, her yumruğu, her galibiyeti Afrika’dan Asya’ya milyarlarca mazluma umut verdi, güç verdi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’ndan ABD’ye hareketi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta hayatını kaybeden, tüm zamanların en güçlü, en iyi boksörü Muhammed Ali’nin cenaze törenine katılmak üzere, beraberinde bir heyetle ABD’ye hareket edeceğini belirtti.

Muhammed Ali’nin sadece şampiyon bir sporcu, efsane bir boksör olmadığını vurgulayan Erdoğan, “O aynı zamanda yumruklarını dünyadaki tüm ezilenler, tüm mazlum halklar için sallayan bir özgürlük savaşçısıydı. Muhammed Ali, ringlerin olduğu kadar gönüllerin de şampiyonudur. Onun her sözü, her yumruğu, her galibiyeti Afrika’dan Asya’ya milyarlarca mazluma umut verdi, güç verdi.” diye konuştu.

“Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı verdiği kutlu mücadele verdi.”

Muhammed Ali’nin “Allah’tan zenginlik istedim, hamd olsun o bana İslamı verdi.” sözünün çok anlamlı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müslümanlığı kabul ettikten sonra sergilediği örnek tutumla ülkesinde pek çok kişinin ihtida etmesine, hidayet bulmasına vesile oldu. Özellikle 11 Eylül terör saldırılarının ardından, itfaiyeci baretini takıp, ‘İslam katil dini değildir, İslam barış demektir.’ diyerek sergilediği duruş hiçbir zaman unutulmayacaktır. Onun son damlasına kadar hak edilmiş başarısının ardında tüm insanlara ilham kaynağı olan inanç, azim ve kararlılığının rolü büyüktür. Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı verdiği kutlu mücadelesini her zaman hayırla yad edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Muhammed Ali’nin, Müslüman olduktan sonra Türkiye’yi de ziyaret ettiğini anımsatarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, cenaze törenine katılarak, hem kendisine heyetimizle birlikte son görevimizi yapacak, hem de gecikmiş de olsa ziyaretine mukabelede bulunmuş olacağız. Onun hayatı, duruşu, mücadelesi bizim için ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Onun vefatıyla mazlum gönüllerde oluşan boşluğu Muhammed Ali’nin hatırasına, onun mirasına sahip çıkarak, inşallah bizler telafi edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ünlü boksör Muhammed Ali’ye Allah’tan rahmet niyaz ederken, sevenlerine de başsağlığı dileğinde bulundu.

Ziyareti vesilesiyle ayrıca cenaze törenine iştirak etmesi beklenen yabancı üst düzey yetkililerle de görüşeceğini anlatan Erdoğan, yakın geçmişte ABD’ye göç ederek, Chicago bölgesine yerleştirilen Ahıska Türkleri ve bölge Müslümanlarıyla iftar sofrasında bir araya geleceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğini onaylamasına ilişkin, “Bu ara yoğun bir Afrika ziyaretimiz oldu, tabii boş da durmuyoruz, işlerimiz var. Bu olayın HSYK’daki atamalarla vesaire yakından uzaktan alakası yok. Bizler Meclisten Cumhurbaşkanlığına gelen yasal düzenlemeleri gün olur hafta içinde hemen imzalarız, gün olur 15’inci gün imzalarız. Bunlar sipariş üzerine olan imzalar değildir. Süreci içinde imzalanmış mıdır, imzalanmamış mıdır? Olması gereken budur. İmzalanmıştır, ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olsun” dedi.

Erdoğan, Esenboğa Havalimanında ABD’ye hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Ziyaretiniz kapsamında üst düzey zevatla bir araya geleceğinizi belirttiniz. ABD Başkanı’nın başka bir yerde olması nedeniyle cenazeye katılmayacağı belirtildi. Öncesinde ya da sonrasında ziyaretiniz kapsamında bir temas söz konusu olur mu?” sorusu üzerine Erdoğan, “Öncelikle oraya gelecek veya gelmesi planlanan kimler onları bilemiyorum. Bu tür toplantılarda zaten orada değişik ülkelerden gelen devlet ve hükümet başkanları varsa oralarda da anında bu tür görüşmeleri yapmak mümkün oluyor. Bu da orada anında gelişebilecek bir görüşmeler zinciri olabilir.” diye konuştu.

“Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğini onayladınız. 15 günlük yasal sürenin beklenmesi muhalefetten bazı yorumların gelmesine neden oldu. HSYK Kararnamesi’nin beklendiğine ilişkin bazı açıklamalar oldu. Bunları nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna karşılık Erdoğan, “Bu ara yoğun bir Afrika ziyaretimiz oldu, tabii boş da durmuyoruz, işlerimiz var. Bu olayın HSYK’daki atamalarla vesaire yakından uzaktan alakası yok. Bizler Meclisten, Cumhurbaşkanlığına gelen yasal düzenlemeleri gün olur hafta içinde hemen anında imzalarız, gün olur 15’inci gün imzalarız. Bunlar sipariş üzere olan imzalar değildir. Süresi içinde imzalanmış mıdır, imzalanmamış mıdır? Olması gereken budur. İmzalanmıştır, ülkemiz için milletimiz hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

“Bu yanlış adımdan Almanya’nın dönmesi gerekir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, Almanya ile ilişkiler noktasında atılacak somut adımların belli olup olmadığı yönündeki sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bu tür adımlarda, biliyorsunuz bunlar açıklanarak yapılmaz. Şu anda bizler işte dün akşam da güvenlik zirvesinde bu konuları enine boyuna ele aldık. Fakat bizim medyamız bazı şeyleri çok acele yakalamak, görmek ona göre de herhalde kendi yol haritasını çizmek istiyor. Biz şu anda bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra da ne gibi uygulamalar yapacağız, bütün bunlara yönelik hükümetimizle dar kapsamlı yaptığımız çalışmada bazı başlıkları belirledik, adımlarımızı da bundan sonra buna göre atacağız.”

“630 kişiden oluşan bir parlamentonun 200 küsur kişiyle böyle bir karar alması, bunların hepsi manidardır” sözlerine yer veren Erdoğan, şunları belirtti:

“Burada Sayın Şansölye’nin parlamentodaki bu oylamaya katılmaması manidardır. Ana muhalefetin başındaki zat da bildiğim kadarıyla katılmadı, bunların hepsi manidar. Bu tabi ilişkilerimiz açısından üzerinde düşünülmesi gereken konulardır ve bundan sonraki süreçte de her şeyden önce bu yanlış adımdan Almanya’nın dönmesi gerekir. Eğer bu yanlış adımdan Almanya dönmeyecek olursa tabii ki bizlerin de buna göre durum değerlendirmesi, atmamız gereken adımlar da farklı olacaktır. Yani bundan sonraki süreç bugüne kadar olduğu gibi olmayacaktır. 3 milyon-3,5 milyon şu anda Türk’ün olduğu Almanya’da bir süreç var, bundan sonra tabii ki bu çok daha dikkatli, çok daha kontrollü bir şekilde yürüyecektir.”

AA