Cunda adasının “asırlık” otelcisi

Midilli adasından ailesiyle birlikte, mübadeleyle Ayvalık’a gelen ve Cunda adasının ilk otelini 58 yıl önce açan Salim Ezer, 101 yaşında olmasına rağmen turizmle uğraşmaya devam ediyor.

Eklenme: 22 Eylül 2016 - 11:57 / Son Güncelleme: 22 Eylül 2016 - 11:57 / Editör: BIK

BALIKESİR- Yunanistan’ın Midilli adasından, mübadeleyle çocuk yaşta ailesiyle birlikte Balıkesir’in Ayvalık ilçesine gelen ve Alibey (Cunda) adasının ilk otelini 58 yıl önce kuran 101 yaşındaki Salim Ezer, halen bölge turizmine katkı sağlıyor.

Ezer, Ayvalık ile karayolu bağlantısı 1964’te yapılan köprü ile sağlanan Cunda adasındaki 11 odalı otelini, 1958’de açtı. “Asırlık turizmci” otelin işletmesini artık çocuklarına bırakmasına karşın, yine de tesisin denetimini elden bırakmıyor.

Salim Ezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mübadele yıllarında babasının İstanbul’da bulunduğunu, Midilli’den halası ve anneannesi ile Ayvalık’a geldiğini anlattı.

Ayvalık’ta uzun yıllar marangozluk yaptığını, kazandığı parayla yıllar sonra Midilli adasındaki köyünü ziyarete gittiğini anlatan Ezer, kendilerine tahsis edilen 15 dönümlük arazide daha önce plaj bulunduğunu ve Ayvalık’tan gelenleri adaya taşıyan teknelerin buradaki iskeleye yanaştığını belirtti.

Adanın en yaşlısı

Dedesiyle aynı adı taşıyan Salim Ezer de bu sene 101 yaşına basan dedesinin adanın en yaşlısı olduğunu belirtti.

Ezer, dedesinin oteldeki işleri çok yakından takip ettiğini vurgulayarak, “Hepimizin başında bizi bugünlere getiren, bu yatırımı bizlere armağan eden kişi kendisi sağ olsun. Midilli’den 4 yaşındayken Ayvalık’a gelmiş. O dönemde tabii Cunda adasında hiçbir şey yok. Sadece cami var. Bu caminin etrafı bomboş bir araziymiş” dedi.

Otelin yapılmasıyla Türk sinemasının ünlü sanatçıları Hülya Avşar, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır ve Orhan Gencebay’a kadar pek çok kişinin tesislerinde kaldığını belirten Ezer, “Bizlerin misafiri olmuş. Halen de o şekil devam ediyor. Gelen müşteriler eskiden 20-30 gün kalırlarmış, şimdi 2-3 gün de olsa 20-30 yıldır sürekli gelen müşterilerimiz var. Cunda adasına bu otelin yapıldığı dönemde herkes gemiyle gelirmiş, köprü yok. Ada vapurları buradaki iskeleye yanaşır ilk müşterilerini buraya indirirmiş” diye konuştu.

Dedesinin 101 yaşında olmasına rağmen hala herkesten önce kalkıp kahvaltısını yaptığını ve işleri kontrol ettiğini ifade eden Ezer, kendilerinin de dedesinin uyarılarından çok yararlandıklarını sözlerine ekledi.

AA