DAEŞ radyo kurdu

DAEŞ’in radyosu son 3 gündür yayın yapıyor.KABİL – Afganistan İletişim ve Teknoloji Bakanlığı, DAEŞ terör örgütünün, ülkenin doğusundaki Nangarhar kentinde bir radyo kurduğunu bildirdi. İletişim ve Teknoloji Bakanlığı Sözcüsü Yasin Semim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nangarhar kentinde DAEŞ tarafından bir radyonun kurulduğunu teyit ederek, FM’de yayın yapan radyo şebekesinin bulunması ve ortadan kaldırılması için Afgan […]

Eklenme: 18 Aralık 2015 - 15:55 / Son Güncelleme: 18 Aralık 2015 - 15:55 / Editör: BIK

DAEŞ’in radyosu son 3 gündür yayın yapıyor.KABİL – Afganistan İletişim ve Teknoloji Bakanlığı, DAEŞ terör örgütünün, ülkenin doğusundaki Nangarhar kentinde bir radyo kurduğunu bildirdi.

İletişim ve Teknoloji Bakanlığı Sözcüsü Yasin Semim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nangarhar kentinde DAEŞ tarafından bir radyonun kurulduğunu teyit ederek, FM’de yayın yapan radyo şebekesinin bulunması ve ortadan kaldırılması için Afgan ve ülkedeki NATO güçlerinin çabalarının devam ettiğini söyledi.

Semim, “DAEŞ’in radyosu bizim daha önce başka bir radyoya verdiğimiz frekans üzerinde yayın yapıyor, önceki radyo bir silahlı saldırıya uğradıktan sonra yayınına son vermişti” dedi.

Taliban’ın da daha önce Paktiya, Helmand ve Helmand kentlerinde radyo kurduğunu, söz konusu radyo şebeklerin Afgan güçleri tarafından bulunmasının ardından ortadan kaldırıldığını söyleyen Semim, Afgan hükümetinin DAEŞ radyosunun yayınını önlemek için gerekli teknolojiye sahip olmadığını açıkladı.

Nangarhar kentinin tüm bölgelerine yayın yapan radyonun, hükümetin aleyhinde programlar yaptığı, kendi açıklamalarını yayına sunduğu ve gençleri DAEŞ’e katılmaya teşvik ettiği belirtiliyor. DAEŞ’in radyosu son 3 gündür kentin genelinde yayın yapıyor.

Son aylarda, DAEŞ terör örgütü, Nangarhar kenti başta olmak üzere, ülkenin Farah ve Zabul kentinin bazı bölgelerinde aktif hale gelmişken, Nangarhar’ın Açin, Çaparhar ve Peçiragam ilçelerinde birçok bölgeyi ile geçmiş durumda, yüzlerce aile DAEŞ’in tehditlerinden dolayı evlerini terk edip Nangarhar’ın merkezi olan Celalabad şehrine güç etmek zorunda kalmıştı.

Anadolu Ajansı, bik.gov.tr
Muhabir: Mohammad Fahim Abed

MFK