Derneklerin tüketici savaşı

Bazı tüketici dernekleri, hakem heyetlerinin dilekçe yazması gereken tüketiciyi belli bir derneğe yönlendirmesinden ciddi anlamda rahatsız olduğu öne sürüldü.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 08:49 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 - 8:49 / Editör: Büşra Kılıç

TÜÇEV HEDEFTE

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Tüketicilerin dilekçe yazıp hakem heyetlerine başvuruda bulunmayı eziyet gördüklerinden tüketici derneklerine gitmeleri beraberinde bir tartışmayı başlattı. Bazı hakem heyetlerinin dilekçe yazamam, nerede yazdırabilirim? diye soran tüketiciyi belli bir derneğe yönlendirdikleri iddia edilirken yapılan eleştirilerden daha çok Tüketici ve Çevre Derneği (TÜÇEV) nasibini aldı. TÜÇEV Başkanı Sıtkı Altan ise kimsenin derneğine tüketici yönlendirmediğini savundu.

Bazı Hakem heyetlerinin bankacılık, GSM, internet vs. şikâyetlerde bulunmaya gelen tüketicileri belli bir Tüketici Derneği’ne yönlendirdikleri iddia edildi.

Antalya’da Tüketiciyi Koruma Derneği(TÜKODER), Tüketiciler Birliği Derneği, Tüketici ve Çevre Derneği(TÜÇEV) gibi dernekler olduğu bilinirken, tüketicilerin Kaymakamlıklardaki personel tarafından TÜÇEV’e yönlendirildiği ve vatandaşların da kentte sadece bir tek tüketici derneği varmış kanısına kapıldığı öne sürüldü.

Tüketicilerin belli bir derneğe yönlendirilmesine tepki gösteren diğer tüketici derneği temsilcilerinin kurumdaki personellerin adres göstermelerinin yanlış olduğunu illa da bir adres gösterilecekse tüm derneklerin adresinin biliniyorsa paylaşılması gerektiğini savunuyor. İddiaların hedefi konumundaki TÜÇEV Başkanı Sıtkı Altan ise eleştirilerin dedikodudan ibaret olduğunu, tüketicinin derneğin yerini kendi arayıp bulduğunu ve gelen kişilerden sadece mavi dosya ve fotokopi ücreti aldıklarını söyledi.

Altan, “Söylenilenlerin aksine bana gelen tüketiciler de Kepez Kaymakamlığı’nın TÜKODER’e yönlendirdiğini söylüyor. Vatandaş ben dilekçe yazamam diyor. O zaman git derneklere götür diyor. Derneğe nasıl gidebilirim diye sorunca en yakın derneği tarif ediyorlar. Tüketici derneğine git 3 liraya dolduruyorlar diyor. Benim bu işten aman aman bir karım yok. Bugün tüketici notere gidip firmaya ihtar çektirse 178 lira ödeyecek. Bize gelerek dilekçe yazdırıyor o ihtar yerine geçiyor” diye konuştu.