Derse “bisiklet turu”nda devam ediyor

Yalova’nın Armutlu ilçesindeki bir ortaokulda görev yapan öğretmen Nesibe Timurkaan, öğrencileriyle haftada bir gün okul çıkışı bisiklet turuna çıkıp pedal çeviriyor, molalarda da eğitime devam ediyor.

Eklenme: 13 Nisan 2018 - 11:26 / Son Güncelleme: 13 Nisan 2018 - 11:26 / Editör: Büşra Kılıç

Yalova’nın Armutlu ilçesindeki bir ortaokulda görev yapan öğretmen Nesibe Timurkaan, öğrencileriyle haftada bir gün okul çıkışı bisiklet turuna çıkıp pedal çeviriyor, molalarda eğitime devam ediyor.

Dursun Dumangöz Ortaokulunda 2 yıldır Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yapan Nesibe Timurkaan, öğrencilerinin spor yaparken öğrenmelerini sağlamak amacıyla “Hadislerle Sağlıklı Yaşam Projesi”ni geliştirdi.

2017-2018 eğitim-öğretim yılının başından itibaren ortaokuldaki 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda uygulanmaya başlanan proje çerçevesinde öğrenciler, haftanın bir günü okula bisikletleriyle geliyor. Ders bitiminin ardından Timurkaan’ın öncülüğünde bisikletleriyle tura çıkan öğrencilerin güvenliğini de İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri sağlıyor.

Timurkaan, ilçe sahili boyunca bisiklet turu yaptığı öğrencilerine molalarda hadisler hakkında bilgi verip, Hz. Muhammed’in hayatından örnekler sunuyor. Öğretmenlerinin anlattıklarını ilgiyle takip eden öğrencilere molalarda süt ve meyve ikram ediliyor.

Okul çıkışı bisiklet sürüşü

Projenin mimarı Timurkaan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin hem eğlenip hem de Hz. Peygamber’in hadislerini öğrenme isteği üzerine projenin ortaya çıktığını söyledi.

Meslektaşlarının da desteğiyle projenin sürdüğünü vurgulayan Timurkaan, “Her hafta bir gün okul çıkışı yarım saatlik bisiklet sürüşünden sonra mola veriyoruz. Burada çocuklarla beraber Peygamber Efendimiz’in hadislerini okuyoruz, öğreniyoruz. Daha sonra dinlenerek aynı güzergah üzerinden okula devam ediyoruz. Ahlaki yönden çocukların gelişimine katkı sağlayacak Peygamber Efendimiz’in öğretilerini anlattık. Dinin özünü çocukların anlayabileceği şekilde yaşayıp hayatlarına uygulayabilecekleri şekilde çocuklara verebilmek istiyoruz.” diye konuştu.

Timurkaan, projeden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in kendilerini örnek gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Projemizi geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Sadece okulumuzda değil, diğer illerde de yapılmasında fayda var çünkü tecrübeyle sabit. Çocukların çok hoşuna gidiyor. Bisiklet sürmeleri onların bedensel gelişimiyle alakalı çok önemli bir spor. Hadisleri öğrenen çocuklar öğrendiklerini etraflarına da yayıyor. Geri dönüşler geliyor. ‘Hocam gittik annemize babamıza söyledik. Onlar bilmiyorlardı.’ diyorlar. Bunları duyunca tabii biz çok mutlu oluyoruz.”

Okul idarecileri ve öğretmenlerden destek

Dursun Dumangöz Ortaokulu Müdürü Burhan Gökhan Cicim de proje güzel olduğu için okul idaresi olarak projeyi desteklediklerini belirtti.

Ekip ruhuyla projeye başladıklarını aktaran Cicim, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenimizin işi sırtlamasıyla projemiz çok güzel bir şekilde ilerledi. Amaç burada çocuklara hadisleri daha iyi kavratabilmekti, eğlenerek öğrenmelerini sağlamaktı. Çocuklarımız bu şekilde hem Peygamber Efendimizi daha iyi tanıyor hem de sağlıklı bir nesil yetiştirme yönünde adım atmış oluyoruz.” dedi.

Müdür Yardımcısı ve Beden Eğitimi Öğretmeni Engin Evin de topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Evin, “Peygamber Efendimizin hadislerini biz kendimize ışık olarak alıyoruz. Bunların bize dönüşü hem derslerde başarı hem de sporda başarı oluyor. Biz bu sene girdiğimiz bütün sportif müsabakalarda okul olarak dereceye girdik, kupamızı aldık.” diye konuştu.

Öğrencilerle bisiklete binen okulun Matematik Öğretmeni Hatice Öztürk ise proje sayesinde hayatında ilk kez bisiklet kullanma fırsatı bulduğunu söyledi.

Dursun Dumangöz Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Ali Çalı da “Biz spor yapıyoruz. Hem de hadisleri öğreniyoruz hem dini alanda hem de bedenen fiziğimiz gelişiyor.” ifadelerini kullandı.

AA