DevOpsDays ilk kez Türkiye’de

DevOpsDays etkinliğinin açılışı, Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen gong töreni ile yapıldı. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, ilki 2009 yılında Belçika’da gerçekleştirilen ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılan DevOpsDays etkinlikleri, bu yıl aralarında İstanbul’un da bulunduğu 24 şehirde yapılırken, etkinliğin açılışı Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ile gerçekleştirildi. Yazılım geliştirici ve sistem yöneticilerini farklı bir platformda […]

Eklenme: 3 Haziran 2016 - 15:20 / Son Güncelleme: 3 Haziran 2016 - 15:21 / Editör: BIK

DevOpsDays etkinliğinin açılışı, Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen gong töreni ile yapıldı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, ilki 2009 yılında Belçika’da gerçekleştirilen ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılan DevOpsDays etkinlikleri, bu yıl aralarında İstanbul’un da bulunduğu 24 şehirde yapılırken, etkinliğin açılışı Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ile gerçekleştirildi.

Yazılım geliştirici ve sistem yöneticilerini farklı bir platformda bir araya getirip, birlikte ve daha verimli çalışmalarını sağlayan bir felsefe ve yöntem olan DevOps için düzenlenenDevOpsDays, bu sene Borsa İstanbul ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştiriliyor.

Geçen yıl gerçekleştirdiği BISTECH dönüşümü ile ileri düzeyde yazılım teknolojileri geliştirme, ihraç etme ve dünyada bu alanda rekabetçi bir firma olma yolunda ilerleyen Borsa İstanbul, ev sahipliğini üstlendiği DevOpsDays ile Türkiye’de ulusal yazılım sektörüne içerik ve fikir önderliği yapacak.

Törende, seansı başlatan gongu Electric Cloud Dağıtım Çözümleri Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Wesley Pullen, Amazon Web Servisleri Müşteri Yöneticisi İlknur Okyay ve Borsa İstanbul Kurumsal Gelişim ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Vekil Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Özdemir çaldı.

 “Biz de, lider borsalar arasında yerimizi almayı hedefliyoruz”

DevOpsDays etkinliği açılış gong töreninde Electric Cloud ve Kalitek adına konuşan Electric Cloud Dağıtım Çözümleri Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Wesley Pullen, Electric Cloud olarak Kalitek ortaklığıyla şirketlerin hayal ettiklerinden daha hızlı ve iyi bir yazılım hizmeti vermelerine yardımcı olmayı hedeflediklerini belirterek, “Yazılım geliştirme ve BT operasyon ekiplerini DepOps misyonuna uygun biçimde bir araya getirme amacına yönelik çabalara katkıda bulunmak, farklı birlikte çalışma yolları üzerinde karşılıklı fikir alış verişinde bulunmak üzere buradayız.” dedi.

Amazon Web Servisleri Müşteri Yöneticisi İlknur Okyay da dağıtımda DevOps yaklaşımının benimsenmesinin, özellikle Amazon Web Servisi (AWS) çerçevesinde, işe çeviklik kazandırmaya yardımcı olabileceğini aktararak, “AWS için DevOps yaklaşımını kullanmanın daha başka pek çok avantajları vardır. Yüksek ulaşılabilirlik, daha iyi ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, güvenlik ve uyum bunlardan bazılarıdır. AWS Bulut Hizmetleri kendine özgü bir DevOps yaklaşımıyla, dağıtım, yönetim ve altyapı uygulamalarını kod olarak dağıtan çeşitli çözümler sunar.” ifadelerini kullandı.

DevOpsDays’in ev sahipliğini yapan Borsa İstanbul adına konuşan Kurumsal Gelişim ve Bilgi Teknolojilerinden sorumlu Vekil Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Özdemir ise Borsa İstanbul’un ana misyonunun, ekonomik büyümeye katkıda bulunmak olduğunu kaydederek, şunları dile getirdi:

“Biz de, lider borsalar arasında yerimizi almayı hedefliyoruz. Yüksek hızın ve yüksek hacmin kritik önem taşıdığı bilgisayarlı bir ortamda, teknoloji çok önemli bir avantaj haline geldi. Dolayısıyla, Borsa İstanbul’un teknolojiyi bu kadar ciddiye almasında şaşılacak bir şey yok. Borsa İstanbul’un teknolojik dönüşümü, değişime daha hızlı tepki verme rahatlığını yaşamak adına, Agile metodolojilerini ve DevOps’u benimsemesiyle başladı. 2013 yılından beri devamlı olarak geliştik ve şimdi de Türkiye’deki en olgun DevOps odaklı ekipler arasındayız.”
Ulusal ve uluslararası bilgi seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor

Verilen bilgiye göre, teknik bir konferans olan DevOpsDays, kariyerinin başındaki yazılımcılardan üst düzey yöneticilere kadar yazılım ile ilgilenen herkese hitap ediyor. Diğer konferans ve seminerlerden farklı bir formatı olan DevOpsDays, yazılım alanında yapılacak teknik sunumların yanı sıra, katılımcılar tarafından belirlenen konularda çoklu açık oturumları da içeriyor. Bu format ile bu alanda çalışan uzmanların bir araya gelerek en son teknolojilerle ilgili deneyim ve bilgilerini paylaşması, böylelikle ulusal ve uluslararası bilgi seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

3-4 Haziran 2016 tarihlerinde Borsa İstanbul İstinye yerleşkesinde Borsa İstanbul, Kloia ve VNGRS iş birliğiyle gerçekleştirilen DevOpsDays etkinliğine, çok sayıda kurum da destekleri ile sahip çıktı. Kalitek ve Amazon Web Services Platin; Comparex, Hewlett Packard Enterprise Altın; Agile42, BilgeAdam ve Iyzico Gümüş; E-Bay-Gittigidiyor, Konsalt Bilgi Teknolojileri ve VMWare Turkey Yazılım Çözümleri Bronz sponsorluklarıyla; Hürriyet Medya Sponsoru ve THY Resmi Havayolu olarak etkinliğin Türkiye’de ilk kez düzenlenmesinde önemli rol üstlendi.

AA