“Dijital Mevkute Platformu ekosistemin devamlılığını sağlamayı amaçlıyor”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün Antalya’da düzenlediği “KAM’18 Kongresi ve Fuarı”na katıldı.

Eklenme: 1 Aralık 2018 - 17:21 / Son Güncelleme: 1 Aralık 2018 - 17:22 / Editör: Arzu CİHANGİR

Kütüphane, arşiv ve müzelerde bulunan kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi ve bu alanda çağdaş bilgi ve teknolojilerin etkin kullanımı, iletişim teknolojileri, restorasyon, konservasyon, içeriklerin sunum ve paylaşımı, vizyoner bina ve ekipmanları, yeni hizmet modelleri ve yeni standartların geliştirilmesi hususlarını tartışmak üzere; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, konu ile ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği ve sponsorların finansal desteğiyle 29 Kasım – 01 Aralık 2018 tarihleri arasında “KAM’18 Kongresi ve Fuarı” Antalya’da gerçekleşti.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, vizyoner konuşmacı olarak Dijital Mevkute Platformundan (DMP) bahsederek, platformun amaçlarını şöyle sıraladı:

“Biz Dijital Mevkute Platformunu, milli kültürümüzü oluşturan farklı türlerdeki eserleri; süreli yayınlar özelinde, belirli bir standart dahilinde dijitalleştirmek, içerikleri aranabilir metin haline getirmek ve gerektiğinde transkribe ederek akıllandırmak amacıyla başlattık. Farklı kurumlar ve projeler altında dijitalleştirilmiş içeriğe bir çatı olarak, kullanıcıların erişim sağlayacağı dijital şebeke (network) oluşturmak, ihtiyaç duyulan teknolojik altyapıyı geliştirmek, DMP ile oluşturulan ekosistemin devamlılığını sağlayacak sosyal ve stratejik süreçleri belirlemek istiyoruz.”

Dijital Mevkute Platformu’nun çalışmalarından da söz eden Genel Müdür Karaca “Proje fikrinin olgunlaşmasıyla 1928 (1 Kasım 1928 yılında ilan edilen Harf Devrimi) yılı yapılacak olan katalog çalışmaları bakımından bir milat teşkil etmektedir. Katalogdaki verilerin künyelerinin belirlenmesi, dönem, coğrafi bölge gibi üst-verilerle ilişkilendirilmesi çalışmaları yapılmıştır. Bu yönde 1928 öncesi için Hasan Duman tarafından derlenen “Osmanlı-Türk Süreli Yayınları ve Gazeteleri” adlı toplu kataloğun veri tabanının hazırlanması çalışmaları yapılmıştır. 1928 yılı sonrasına dair Beyazıt Devlet Kütüphanesi uhdesindeki mevkute arşivinin düzenlenmesi, dijitalleştirilmesi ve açık erişime sunulmasına yönelik proje taslağı çalışılmıştır.” dedi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen KAM Kongresi ve Fuarı, kütüphane, arşiv ve müze yönetici, üniversiteler, belediyeler ve konunun uzmanları ile bu konularda Ar-Ge, teknoloji ve hizmet sektör profesyonellerini bir araya getirdi.