Dikkat! Bylock çıkabilir

FETÖ mensuplarının 15 Temmuz darbe girişimi öncesi kendi aralarında Bylock adlı kriptolu mesajlaşma programını kullandıkları tespit edilmişti.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 09:53 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 9:53 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Akıllı telefonlarda bulunan Bylock adlı program FETÖ operasyonlarıyla birlikte dikkatleri üzerine çekti. Telefon satıcısı Yasin Sarıtaş, “İkinci el telefon alırken, telefonu satan şahsın kimlik fotokopisi, adres bilgisi ve imzasını alarak önlem alıyoruz ama ‘Bylock’ uygulaması telefonda var mı yok mu belli olmuyor. Telefonları satarken hepsini sıfırladıklarını, eğer silinmeyen bir uygulama var ise bilgisayardan yazılım atarak sıfırlama yoluna gidiyoruz” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin, deşifre olmamak için şifreli haberleşme programı “ByLock” uygulamasını indirdikleri akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları değerinin altında bir fiyatla piyasaya sattıkları, bu nedenle farkında olmadan cihazları alan vatandaşların olumsuz durumlarla karşılaşabileceği bildirildi.Vatandaşların Bylock indirilen cihazlar nedeniyle mağdur olmamaları için internet üzerinden satılan ikinci el akıllı telefonlardan uzak durması tavsiyesinde bulunulurken , “Unutulmamalı ki her ikinci el telefona ByLock indirilmiş olabilir. Özellikle kullanılmış, düşük fiyatlı, ABD menşeli akıllı telefonların tercih edilmemesi gerekiyor” deniliyor.

FETÖ mensuplarının 15 Temmuz darbe girişimi öncesi kendi aralarında Bylock adlı kriptolu mesajlaşma programını kullandıkları tespit edilmişti. Akıllı telefonlarda bulunan Bylock adlı program FETÖ operasyonlarıyla birlikte dikkatleri üzerine çekti.

Örgüt üyelerinin ise bu programın kullanıldığı telefonları piyasa fiyatının çok daha altına satmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Mevcut telefonlarından uygulamayı silen örgüt üyelerinin, arama yapılma ihtimaline karşı telefonları elden çıkarmak amacıyla gerek internet üzerinden gerekse telefonculara çok düşük fiyatlara sattığı öğrenildi.

Türkiye’nin her noktasında olduğu gibi Antalya’da ikinci el telefon satışı yapan telefonculara da bugünlerde en fazla sorulan soru Bylock uygulaması oluyor. İkinci el telefon almak isteyen vatandaşlar telefoncuya tereddüt içerisinde girerken Bylock uygulamasını soruyor.

Vatandaşların da bu konuda hassas davrandıklarını belirten Sarıtaş, “2. el telefon alan vatandaşlar, mutlaka uygulamanın olup olmadığını soruyorlar. İkinci el telefon alırken, telefonu satan şahsın kimlik fotokopisi, adres bilgisi ve imzasını alarak önlem alıyoruz ama ‘Bylock’ uygulaması telefonda var mı yok mu belli olmuyor” dedi.Sarıtaş ayrıca telefonları satarken hepsini sıfırladıklarını, eğer silinmeyen bir uygulama var ise bilgisayardan yazılım atarak sıfırlama yoluna gittiklerini kaydetti.

BYLOCK NEDİR?

Yazılımı FETÖ tarafından yaptırılan ve Türkiye’de üretilen internet tabanlı kriptolu mesajlaşma programdır. Programın, 2014 Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinden önce yazıldığı ve 17-25 Aralık sonrası tüm örgüt üyelerinin uygulamayı kullanması talimatının verildiği ifade ediliyor. Hem Android hem de iOS tabanlı cihazlar için tasarlanan program ancak jailbreak uygulamalar içeren sitelerden masaüstü bilgisayarlara indirilebiliyor. Apple Store ve Google Play’de ise bu uygulama olmadığından doğrudan telefona indirilemiyor. Uygulamayı indirmek için FETÖ üyesi tarafından davetiye gönderilmesi gerekiyor.