Dilenci durağı mı?

Elazığ’da trafik ışıklarını mesken tutan Suriyeli dilenciler, sürücüleri çileden çıkartıyor.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 13:46 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 13:46 / Editör: Büşra Kılıç

Erkan BAY- Elazığ Hakimiyet Gazetesi- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Elazığ’da  ikamet eden Suriyeli ailelerin trafikteki araçların önünü keserek dilenmesi, sürücülerin  zor anlar yaşamasına neden oluyor.

‘’SÜRÜCÜLERDEN YARDIM İSTİYORLAR’’

Elazığ’ın en yoğun kavşaklarında dilenen Suriyeliler ,trafik ışıklarının kırmızıya dönüşmesiyle kendilerini yola atarak sürücülerden yardım istiyor. Kendilerini engellemek için yanlarına gelen zabıta  ekiplerini görünce dağılan Suriyeli çocuk dilenciler, zabıta ekiplerinin gitmesinin ardından eski yerlerine geri dönerek dilenmeye devam ediyorlar.

‘’KAZALARA DAVETİYE ÇIKARTIYORLAR’’

Dilenen çocuklara çarpmamak için kendilerini tehlikeye atan araç sürücüleri ise ani manevralar yaparak kazaya davetiye çıkartıyor. Trafikte duran araçları rahatsız ederek para isteyen dilenciler yüzünden bazen de tartışma yaşanıyor.

’KOLAY YOLDAN PARA KAZANIYORLAR’’

Araçların yoğun olduğu saatlerde trafiğin içinde kalan Suriyeliler, hem sürücülerin hem de kendilerinin hayatlarını tehlike altına atarak yürekleri ağızlara getiriyor. Kucaklarında ki bebekleri ile hayatlarını hiçe sayan dilenciler bu sayede kolay yoldan para kazanıyor.

‘’ÇOCUKLARI KORKUTUYORLAR’’

Kucaklarında ki bebekleri ile sürücülerden para isteyen Suriyeli Dilenciler, araç içinde ki çocuklarında korkmasına sebep oluyor. Ani hareketler ile araçların camlarına vurarak para isteyen dilenciler araç içinde ki insanların panik yapmasına neden oluyor.

‘’ŞEBEKE HALİNDE ÇALIŞIYORLAR’’

Elazığ’da dilenerek geçinmeye çalışan mülteciler cami önleri ve kalabalık caddeleri tercih etmesine rağmen bazı dilencilerinde trafikte beklemesi şebeke halinde çalıştıklarını gözler önüne seriyor.Elazığ’ın her yerini istila eden Suriyeli dilenciler, bu sayede Elazığ’ı imajını olumsuz yönde etkiliyor.

‘’SÜRÜCÜLERİN SABRI TAŞMAYA BAŞLADI’’

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız sürücüler;’’Trafik ışıklarında artık duramaz olduk. Hemen aracımızın etrafını Suriyeli dilenciler sarıyor. Muhatap olmadığımız zaman aracımızın camlarına vurarak ailelerimizi tedirgin ediyorlar. Bir kaç ay önce bu kadar rahatsızlık vermiyorlardı. Gün geçtikçe çekilmez bir hale geldi. Mecbur olmasak trafik ışıklarında durmak istemiyoruz.’’diye ifade ettiler.

‘’ZABITA KOVALIYOR ONLAR KAÇIYOR’’

Zabıta ekiplerinin defalarca uyarmasına rağmen bildiklerini okuyan Suriyeli dilenciler, yetkililerin müdahalesi ile birkaç saatliğine izlerini kaybettiriyor. Ekiplerin gitmesini fırsat bilen mülteciler kaldıkları yerden tekrar devam ediyor.

‘’KARARLILIK İLE MÜCADELE ŞART’’

Elazığ’ın imajını olumsuz yönde etkileyen bu sorunun çözümü için acilen yetkili kurumların bir çözüm bulması gerekiyor. Zabıta ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nün ortaklaşa yapacakları operasyon ile  dilencilerin kamplara geri gönderilmesi ve Elazığ’ın yaşanabilir bir şehir olması için dilencilerin kontrol altına alınması lazım.

‘’ELAZIĞ’DA DİLENCİ SORUNU NASIL BİTER?’’

Elazığ’da bulunan Suriyeli dilencilerin kolay yoldan para kazanmasını ve vatandaşlara verdikleri rahatsızlığı engellemek için ilk önce Elazığ Valiliği koordinasyonunda iş bölümü yapılmalı. Zabıta ekipleri ise lojistik destek vermeli. Elazığ Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi ve Valilik Göç İdaresi ile birlikte organize bir çalışma yürütülmeli. Ebeveynleri olmayan 12 yaşından küçük çocuklar ise yurtlara gönderilmeli.