Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Thayet Türk Şehitliği’ni ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Myanmar’da Thayet Türk Şehitliği’ni ziyaret etti.

Eklenme: 14 Haziran 2016 - 15:49 / Son Güncelleme: 14 Haziran 2016 - 15:51 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Myanmar'da Thayet Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Birinci Dünya Savaşı'nda Irak, Filistin, Suriye ve Arabistan cephelerinde Osmanlı ve İngiltere orduları arasındaki çarpışmalar sırasında İngilizlere esir düşerek Myanmar'a getirilen ve burada şehit düşen Türk askerlerinin ve sivil memurların anısına yaptırılan şehitlikteki törende, saygı duruşunun ardından Bakan Çavuşoğlu, anıta çelenk bırakarak dua etti. ( Fatih Aktaş - Anadolu Ajansı )

Başkent Naypyidaw ‘dan askeri bir helikopterle Thayet’e geçen Çavuşoğlu, şehre girişinden şehitliğe varana kadar bölge halkı tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Halk, yol boyunca Çavuşoğlu’na sevgi gösterisinde bulundu, Çavuşoğlu da el sallayarak kendisini görmeye gelenlere karşılık verdi.

Birinci Dünya Savaşı’nda Irak, Filistin, Suriye ve Arabistan cephelerinde Osmanlı ve İngiltere orduları arasındaki çarpışmalar sırasında İngilizlere esir düşerek Myanmar’a getirilen ve burada şehit düşen Türk askerlerinin ve sivil memurların anısına yaptırılan şehitlikteki tören, saygı duruşuyla başladı.

Ardından Bakan Çavuşoğlu, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağını göndere çekti, anıta çelenk bırakarak dua etti.

Bakan Çavuşoğlu, şehitlik özel defterini imzaladıktan sonra, Şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu. Thayet kaymakamı  Aung Cho Oo’nun da katıldığı törene yerel halkın yanı sıra medyanın da büyük ilgi gösterdiği göründü.

“Şehitliğimizi ziyaret etmek bizim için bir vefa borcudur”

Myanmar’daki temaslarının son gününde şehitliği ziyaret eden Çavuşoğlu, şehitlik özel defterine ise şunları yazdı:

“Aziz vatanımızı ve bağımsızlığımızı savunmak için Birinci Dünya Savaşı’nın cephelerinde savaşırken esir düşen ve Myanmar’daki esir kamplarında hayatlarını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Şehitlerimizin bir kısmının ebedi istirahatgahı olan Thayet’deki şehitliğimizi ziyaret etmek bizim için bir vefa borcudur. Fedakar şehitlerimizin anısını, ülkemizden binlerce kilometre uzakta da yatıyor olsalar, sonsuza kadar yaşatmayı görev biliyoruz.  Bur topraklarda yatmakta olan askerlerimiz Myanmar’da yol, demiryolu, baraj ve milli parkların inşasında esir olarak çalışmış, Myanmar’ın gelişmesine katkıda bulunmuşlardır.

Kahraman şehitlerimiz, Myanmar’la dostane ilişkilerimizin tarihindeki müstesna yerlerini bu ülkedeki hizmetleriyle almışlardır. Ömürlerini yurtlarından uzakta, sevdiklerinden, ailelerinden ayrı geçiren ve uğruna kahramanca savaştıkları vatan topraklarına dahi gömülemeyen şehitlerimizin, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

AA