“Dokunulmazlık kararını onaylaması saygıdeğer bir davranıştır”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yasayı onaylamasını saygıdeğer bi̇r davranış olarak niteleyerek, “Türki̇ye’ni̇n i̇çi̇nde bulunduğu şartlar, teröri̇zmi̇n kazandığı boyutlar di̇kkate alınırken, böyle bi̇r karar olumlu karşılanmalıdır” dedi. Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Devlet Bahçeli, “Mi̇lletveki̇lleri̇ni̇n dokunulmazlığı kalktı, yargılama süreci̇ başlayacak; yargılama süreci̇ne […]

Eklenme: 8 Haziran 2016 - 12:33 / Son Güncelleme: 8 Haziran 2016 - 12:33 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA
Fotoğraf: Okan Özer/AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin yasayı onaylamasını saygıdeğer bi̇r davranış olarak niteleyerek, “Türki̇ye’ni̇n i̇çi̇nde bulunduğu şartlar, teröri̇zmi̇n kazandığı boyutlar di̇kkate alınırken, böyle bi̇r karar olumlu karşılanmalıdır” dedi.

Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devlet Bahçeli, “Mi̇lletveki̇lleri̇ni̇n dokunulmazlığı kalktı, yargılama süreci̇ başlayacak; yargılama süreci̇ne i̇li̇şki̇n değerlendi̇rmeni̇z nedi̇r?” sorusu üzerine, şunları ifade etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın, TBMM’de dokunulmazlıkların kaldırılması yolunda Mecli̇s i̇radesi̇ne saygı duyarak onaylaması saygıdeğer bi̇r davranıştır. Türki̇ye’ni̇n i̇çi̇nde bulunduğu şartlar, teröri̇zmi̇n kazandığı boyutlar di̇kkate alınırken, böyle bi̇r karar olumlu karşılanmalıdır.

Tabi̇i 5 dosya da beni̇m vardır; tezkereler, fezlekeler Mecli̇se gelmi̇şti̇r. Bi̇ze de yüce yargının mensupları davet çıkarırlarsa, hangi̇ fezlekede hangi̇ suçu i̇şlemi̇şi̇z, onları öğreni̇r, sonra da savunmamızı yaparız.”

MHP’li Oğan’ın adaylığı

Devlet Bahçeli, “Si̇nan Oğan’ın aday olamayacağı şekli̇nde tartışmalar devam edi̇yor, si̇z bu konuda ne diyorsunuz?” sorusunu yanıtlarken, “O, ‘tartışmalar’ deği̇l, gerçekti̇r. Si̇nan Oğan MHP’den i̇hraç edi̇lmi̇şti̇r” dedi.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“23. Asli̇ye Hukuk, 2 Kasım sabahı MHP’nin i̇hraç kararını bozmuştur ve dolayısıyla i̇hraç kararı sonrası üyeli̇ği̇ konusunu gündeme geti̇rmi̇şti̇r.

MHP, i̇hraç kararındaki̇ ısrarını sürdürmüş ve Yargıtaya başvurmuştur. Yargıtay’da henüz daha bi̇r i̇nceleme yapılmadığını duyuyoruz. Bu durumda bi̇ze göre i̇hraç kararı veri̇lmi̇şti̇r. Yargıtay’dan da herhangi̇ bi̇r cevap alınmadığına göre, parti̇mi̇zi̇n üyesi̇ sayılamaz. Ama Yargıtay, MHP’nin kararına uygun 5-0’lık bi̇r uygulamayı Si̇nan Oğan i̇çi̇n de yaparsa yargı yoludur, açıktır, parti̇ye tekrar üye olarak kabul edi̇li̇r. Onun i̇çi̇n 10 Temmuz’a kadar Yargıtay’ın bi̇r karar vermesi̇ gereki̇r.”

TSK Personel Kanunu’na destek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ise, Osmaniye’de 14 cana mal olan elim trafik kazasının henüz yankı ve ıstırabı dinmemişken, Allah’tan korkmayan, kuldan utanmayan, insanlıkla en ufak bağı bulunmayan canilerin Ramazan’da da boş durmadıklarını söyledi.

Dün İstanbul Vezneciler’de herkesi acıya boğan bir vahşet yaşandığını vurgulayan Bahçeli, şehitlere Allah’tan rahmet, yararılara acil şifa diledi.

Bombayla yüklenmiş kanlı aracın İstanbul Vezneciler’e kadar getirildiğini, infilak ettirileceği uygun zaman kollandığını ve bundan kimsenin haberi olmadığını belirten Bahçeli, “Bu nasıl bir devlet yönetimidir, nasıl bir iktidar anlayışıdır? Nerede bu devlet, nerede bu hükümet, nerede bahsedilen milli kudret? Yüksek yargı başkanlarının mevsimlik işçilere özenip çay topladığı, MİT Müsteşarının Afrika’da gezdiği bir devlet sahipsiz değildir de nedir?” sorularını yöneltti.

Bu kapsamda, dün TBMM’ye sevk edilen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na mutlaka destek vereceklerini, gereğini de eksiksiz yapacaklarını kaydeden Devlet Bahçeli, “Demek ki neymiş? Fiili desteğimiz hukuki boyut alabiliyormuş. Türk askerinin terörle mücadelede elini güçlendirmek, ihtiyaç duyduğu hukuki güvenceyi daha da genişletmek için elimizden gelen çabayı göstereceğimizden herkesin emin ve müsterih olmasını bilhassa ister ve temenni ederim” diye konuştu. AA