Dördüncü Kadın Vali Yalova’ya atandı

22 valinin merkeze alınmasını ve 24 ile yeni vali atanmasını öngören son Valiler Kararnamesi’yle Türkiye’nin dördüncü kadın valisi Tuğba Yılmaz oldu. Yalova Valisi Yılmaz, makamına oturmasının ardından görevdeki en genç vali olacak. Resmi Gazete’deki atama kararlarının ardından Yalova Valiliği’ne atanan Tuğba Yılmaz, makamına oturmasının ardından görevdeki en genç vali olacak. 39 yaşındaki Yılmaz’ı 40 yaşındaki Sinop […]

Eklenme: 1 Haziran 2016 - 15:05 / Son Güncelleme: 1 Haziran 2016 - 15:07 / Editör: BIK
Ankara'nın Akyurt ilçesinin kaymakamı olan 39 yaşındaki iki çocuk annesi Tuğba Yılmaz'ın Yalova Valisi olarak atanmasıyla Cumhuriyet tarihinde ilk kez aynı anda üç kadın vali görev yapacak. ( Okan Özer - Anadolu Ajansı )

22 valinin merkeze alınmasını ve 24 ile yeni vali atanmasını öngören son Valiler Kararnamesi’yle Türkiye’nin dördüncü kadın valisi Tuğba Yılmaz oldu. Yalova Valisi Yılmaz, makamına oturmasının ardından görevdeki en genç vali olacak.

Resmi Gazete’deki atama kararlarının ardından Yalova Valiliği’ne atanan Tuğba Yılmaz, makamına oturmasının ardından görevdeki en genç vali olacak. 39 yaşındaki Yılmaz’ı 40 yaşındaki Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya ile Erzincan Valiliği’ne atanan 41 yaşındaki Ali Arslantaş takip ediyor. Son atamalarla yurt genelindeki valilerin yaş ortalaması 50 oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan valiler kararnamesiyle 22 ilin valisi merkeze alındı. Valilerden 26’sının görev yeri değişirken 7 kaymakam vali olarak atandı. Yalova Valiliği’ne atanan Akyurt Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Türkiye’nin dördüncü kadın valisi olurken, eski Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı, Başbakanlık Müşaviri Kemal Yurtnaç Yozgat Valisi olarak atandı.

Türkiye’nin dördüncü kadın valisi 

Akyurt Kaymakamlığından Yalova Valiliğine atanan Yılmaz, Türkiye’nin dördüncü kadın valisi oldu. Yılmaz’ın atanmasıyla ilk defa üç kadın vali aynı anda görev yapacak. Yılmaz’ın dışında Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya da görevlerini sürdürüyor. Tuğba Yılmaz en genç vali olma özelliğini de taşıyor. 39 yaşındaki Yılmaz’ı 40 yaşındaki Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya takip ediyor. Erzincan Valiliği’ne atanan 41 yaşındaki Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş ise görevdeki en genç üçüncü vali olacak. Son atamaların ardından görevdeki valilerin yaş ortalaması 50 oldu.

Yurtnaç Yozgat Valisi oldu 

Başbakanlık Müşaviri Kemal Yurtnaç ise Yozgat Valisi olarak atandı. Yurtnaç, bir dönem Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı olarak da görev yaptı.