Duayen öğretmen hayatını engellilere adadı

Kahramanmaraş’ta, 50 yıl öğretmenlik yapan, 4 çocuğu da kendisi gibi öğretmen olan 70 yaşındaki Metin Aydın, emekliliğinin ardından bir rehabilitasyon merkezinde engellileri yaşama bağlamak için ter döküyor.

Eklenme: 24 Kasım 2016 - 11:27 / Son Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 11:27 / Editör: Büşra Kılıç
Kahramanmaraş'ta, 50 yıl öğretmenlik yapan, kendisi gibi 4 çocuğu da öğretmen olan 70 yaşındaki Metin Aydın, bir rehabilitasyon merkezinde engellilerin yaşama bağlanması, sosyalleşmesi ve eğitim hayatında yer alabilmesi için çalışıyor. Emekli öğretmen Aydın, rehabilitasyon eğitim alan hafif zihinsel engelli Zafer Tor'un eğitimiyle de yakından ilgileniyor.

KAHRAMANMARAŞ- Kahramanmaraş’ta, 50 yıl öğretmenlik yapan, kendisi gibi 4 çocuğu da öğretmen olan 70 yaşındaki Metin Aydın, bir rehabilitasyon merkezinde engellilerin yaşama bağlanması, sosyalleşmesi ve eğitim hayatında yer alabilmesi için çalışıyor.

Andırın ilçesinde yaşayan Aydın, 1966’da yılında Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde başladığı mesleğini 30 yıl yaptıktan sonra emekli oldu. Çocukları da kendisinin izinden giderek öğretmen olan Aydın, emekliliğin ardından köylerde vekil öğretmen olarak sürdürdüğü mesleğinden hiç kopmadı.

İlerleyen yaşına aldırmadan sürekli kendini geliştirerek, kurslarda sertifikalar alan Aydın, kendini engellilere adadı. Özel bir rehabilitasyon merkezindeki engellilere eğitim veren Aydın, aynı zamanda aileleriyle de görüşerek, engellilerin sosyal yaşama katılmaları, eğitim almaları ve yaşama bağlanmalarını sağlıyor.

Aydın, öğretmenlik mesleği sayesinde bugüne kadar yüzlerce öğrenci yetiştirdiğini söyledi. Yaklaşık 30 yıllık meslek hayatında vatanına, milletine hizmet ettiğini belirten Aydın, 4 çocuğunun da kendisi gibi öğretmen olduğunu aktardı.

Yetiştirdiği öğrencileriyle karşılaştığında “hocam” diyerek elini öpmelerinin kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Aydın, “Meslek hayatımda öğrencilerime faydalı olduğuma inanıyorum. Hala da öğretmenliğe doymadım. Hem öğrenmek hem de öğretmek benim aşkım. Çünkü Hz. Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin kölesi olurum’ sözünü kendime hedef edindim. Onun için ilim öğrenmeyi de öğretmeyi de çok seviyorum.” diye konuştu.

“Ölene kadar öğretmenlik yapacağım

Emekli olduktan sonra bir süre vekil öğretmenlik yaptığını, şimdi de mesleğini zihinsel engellileri eğiterek sürdürdüğünü belirten Aydın, “Elim kolum tuttuğu, sağlığım izin verdiği müddetçe ölene kadar öğrencilere öğretmenlik yapmak hizmetinden hiç geri kalmam.” dedi.

Sağlıklı öğrencilere bir şey öğrettiği zaman mutlu olduğunu, engelli öğrencilere bir şey öğrettiğinde ise yaşadığı mutluluğu tarif edemeyeceğini dile getiren Aydın, “Engellilere yaşama aşkını vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu daha başka bir zevk. Onun için engellilere hizmet etmek hem çok sevap hem de çok faydalı. Bundan sonraki yaşamımı da engellilere adadım. Engeli olmayan kişilere yardımcı olmaktan da mutluluk duyarım.” ifadelerini kullandı.

Aydın’dan rehabilitasyon eğitim alan hafif zihinsel engelli Zafer Tor, hayatından mutluluk duyduğunu, öğretmenini çok sevdiğini ifade ederek, “Öğretmenim bana ders veriyor. Benimle ilgileniyor. Ailemizle de ilgileniyor. Bana ve aileme çok faydalı oluyor.” diye konuştu.

AA