Dünyanın en güçlü adamından tavsiyeler

2014’te Viyana’da düzenlenen güç yarışmasında genç kategorisinde ‘Dünyanın En Güçlü Adamı’ seçilen Ali Öztürkmen, spor salonu işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki yerini, spor yaparken doğru bildiğimiz yanlışları ve birçok konuyu Ticari Hayat gazetesine değerlendirdi.

Eklenme: 26 Eylül 2016 - 13:59 / Son Güncelleme: 26 Eylül 2016 - 13:59 / Editör: Büşra Kılıç

Zafer DENİZ Ticari Hayat Gazetesi(Ankara)- Ticari Hayat gazetesi olarak Fit Life GYM Spor Salonu’nun işletmecisi ve başantrenörü Ali Öztürkmen’i spor salonunda ziyaret edip Türkiye’nin spor salonu işletmeciliğinde dünyadaki yerini, spor yaparken dikkat etmemiz gereken noktaları ve kilo vermek isteyenlerin yapması gerekenleri konuştuk.

Önceden Ankara’da 5 salon varsa şimdi bir mahallede 5 salon var

Son yıllarda spor salonu işletmeciliğinde gözle görülür bir artış olduğunu ifade eden Öztürkmen, Türkiye’nin spor salonu işletmeciliğinde dünyadaki yeriyle ilgili şunları söyledi: “Bizim durumumuz dünyaya göre biraz geride. Ama son 2-3 yıla bakarsak ülkemizde inanılmaz bir talep var bu spora. Hem de gözle görülür bir talep var. Örnek veriyorum, önceden Ankara genelinde 5 spor salonu varken şu an bir mahallede 5 salon var.”

Spor salonuna kayıt olan bir kişi için süreç nasıl işliyor?

Öztürkmen, spor salonuna kaydolan bir kişi için süreci şöyle anlattı: “Kişi, fitness  salonuna kaydolduğu zaman ilk önce vücut analizi yapılıyor. Analizin sonucuna göre bu kişinin sağlık değerleri, kilosu, boyu, yaşı, yağ oranı, kas oranı ve metabolizması baz alınarak kişiye özel antrenman programı, gerek duyarsa beslenme programı yapıyoruz ve antrenmana başlıyoruz.”

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

“Spor yaparken kişi, yapabileceği ağırlıklarla çalışmalı” diyen Öztürkmen, sözlerine şöyle devam etti: “Yani yaşına, kilosuna ve sağlık durumunun müsaade ettiği çalışmaları yapabilmeli. Bunlara dikkat ederse hem gelişimi hızlı olur hem de doğru spor yapmış olduğu için sakatlanma riski az olur.”

Spor yaparken doğru bildiğimiz yanlışlar

Spor yaparken doğru bilinen yanlışlar konusuna da değinen Öztürkmen, “Kişi gelip bana diyor ki: ‘Sabahları 5 tane çiğ yumurta içiyorum.’ Vücut, çiğ haldeki bir gıdayı sentezlemez. Yani vücut, çiğ gıdadan protein alamaz. Bu şu yargıdan geliyor; Seyrettiği Rocky filmlerinden…
Kişi sigara içiyor, çocuğuna protein tozu içmesin diye öneriyor. Protein tozunun hammaddesi peynir altı suyudur. Bunun sağlık açısından herhangi bir zararı yok.  Adı üzerinde gıda takviyesi. Besin yerine yiyemeyeceği şeyi sadece besin olarak alıyor.
Kişi bu işte ilerlemek istiyorsa video seyrederek değil de okuyarak, araştırarak ve uzmanına danışarak bu işte ilerlemeli, tek istediğim bu.” diye konuştu.

Kilo vermek isteyenler; düzgün, sağlıklı ve temiz beslensinler

Öztürkmen, kilo vermek isteyen vatandaşlara şu tavsiyelerde bulundu: “Kilo vermek isteyenlere önerim: Sadece düzgün, sağlıklı ve temiz beslensinler. Tabi bu durum kişinin yaşına, kilosuna ve hayat şartlarına bağlı ama olabildiğinde tatlıdan, şekerden ve GDO’lu gıdalardan uzak dursunlar yeterli. Ayrıca sabah kahvaltılarını kesinlikle atlamamaları lazım. Akşam yemeğini abartarak dolu dolu değil de sadece açlık hissini giderecek kadar yemesi iyi olur.”

3 dalda Dünya Gençler Şampiyonu oldum

2014’te Viyana’da VPC adlı yarışmada Dünya Powerlifting Şampiyonu olduğunu söyleyen Öztürkmen, “Dünyanın en güçlü adamı yarışmaları tarzında bir yarışmadır. Bench press, squat ve deadlift olmak üzere 3 dalda Dünya Gençler Şampiyonu oldum” dedi.