Ege Günleri’nin sürpriz renkleri

EGE Günleri’nin bitmesine rağmen bıraktığı etki bizlerden henüz geçmedi. Öyle ki Ege Günleri’nde Hatay Sepeti’nden Dibek Kahvesi’ne kadar pek çok farklı renkle karşılaştık.

Eklenme: 29 Kasım 2016 - 08:46 / Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 - 8:46 / Editör: Büşra Kılıç

EL EMEĞİ GÖZ NURU SU KAMIŞI SEPETLERİ

Begüm ARSLAN- Zafer Gazetesi- Hatay sepetleri sanatçılarının eşsiz anlatımından Dibek Kahvesi’nin vazgeçilmez lezzetine kadar pek çok renge şahit olduk. Gördüklerimiz karşısında Ege Günleri’nin çeşitliliğine bir kez daha hayran kaldık. Ege Günleri’nde denk geldiğimiz Hatay sepetleri ile geçtiğimiz günlerde son bulan Hatay Günleri’ne göz kırptık. Hatay el sanatçısı vasfını da üstlenen stand yetkilisi bize Hatay Sepetleri ile bilgi verdi: ”Hatay el sanatları sanatçısıyız. Sepetlerimiz su kamışından yapılmaktadır. Sepetleri değişik ebatlarda ihtiyaca göre yapıyoruz. Bu ürünler suyu sever ve 100 yıla kadar dayanıklıdır. Bu yüzden su kamışı sepeti deniyor” dedi.

OSMANLI DEVLETİ’NDEN KALAN EŞSİZ LEZZET “DİBEK KAHVESİ”

Ege Günleri’nde standları gezerken içimindeki hafifliği ve sütlü kahve hissi veren tadı ile insanı kendine hayran bırakan Dibek Kahvesi’ne rastladık. Bu eşsiz lezzeti hem tattık hem de yetkililerden içinde bulunan karışımlardan ve hazırlanışı ile ilgili bilgiler aldık: “Dibek kahvesi, dövme kahvedir.  Özel karışımdır.  İçinde kakule,melengüç, brezilya kahvesi, kakunya gibi özel baharat ve kahve karışımları barındırır. Sıcak suyla hazırlanarak tüketilir. Karışım kahve olduğu için çok beğeniliyor” şeklinde konuştu.