Ekonomi Bakanı Zeybekci’den enflasyon açıklaması

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 2016 büyüme hedefi olan yüzde 3,2’nin yakalanacağını belirterek, “Enflasyon da beklentilerimiz seviyesinde olacak yıl sonu itibarıyla, hatta belki birazcık daha iyi olma ihtimali de oldukça yüksek.” dedi.

Eklenme: 26 Kasım 2016 - 10:06 / Son Güncelleme: 26 Kasım 2016 - 10:06 / Editör: Ömer Faruk Orkçu

PARİS- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, temaslarının ardından Türkiye’nin Paris Büyükelçiliğinde basın toplantısı yaptı.

Kurun ne zaman düşeceğine ilişkin soru üzerine Zeybekci, dalgalanmanın ABD’deki seçimlerden sonra yeni ekonomik sürecin ve yeni ekonomik politikaların dünya tarafından algılanmaya ve hazmedilmeye çalışılması ile ilgili olduğunu söyledi.

“Bizde ekstra dalgalanma var mı? Var.” diyen Zeybekci, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki kamu maliyesi, kamu borç yapısı, kamu dış borç yapısı, kamu borçlarının milli gelire oranı, Türkiye’nin bütçe açığı, Türkiye’nin cari açığı tam anlamıyla sürdürülebilir seviyede. Türkiye’deki toplam borçlarımızın, toplam dış borçlarımızın kısa vadeli bölümüne baktığımız zaman da… Özel sektöre ait borçlara baktığımız zaman, özel sektörün şirketler üzerindeki borçlar veya hatta bunun bankalara düşen borçlarına baktığımız zaman, bankalar üzerindeki yurt dışı mükellefiyetlere baktığımız zaman da, ben bir risk, tehlike görmüyorum.”

Kura müdahale edilmemesini en baştan beri savunduğunu anlatan Zeybekci, kurun ne zaman düşeceği ya da kurun ne olacağı konusundaki dengelemeyi piyasanın kendisinin bulacağını kaydetti.

Zeybekci, “Şu cümleyi de asla kullanmak istemiyorum. Kullanmam da zaten, ‘Türkiye’de asla kriz olmayacak.’ Bunu konuşmak bile Türkiye’ye haksızlıktır.” diye konuştu.

Dış ekonomik ilişkilerde önemli adımlar
Türkiye’nin dış ekonomik ilişkilerinde çok önemli adımlar atıldığını vurgulayan Zeybekci, Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Birliğinin güncellenmesi, Rusya ile serbest ticaret anlaşması gibi konuların görüşüldüğü anlattı.

Türkiye’nin İran’a ihracatını 2016 yılı içerisinde yüzde 30’un üzerinde artırdığına işaret eden Zeybekci, 2017’de çok daha fazla artırmak istediklerini ve bu nedenle tercihli ticaret anlaşmasındaki ürün listesindeki ürün sayısını 265’ten 400’e çıkarmak üzere çalıştıklarını aktardı.

Türkiye’nin yıl sonu büyüme hedefini tutturup tutturamayacağına ilişkin soru üzerine Zeybekci, “Orta Vadeli Program’da 2016 yılı büyümesini 3,2 olarak açıklamıştık. Büyümemizin bu seviyelerde olacağını şimdiden görebiliyoruz. Enflasyon da beklentilerimiz seviyesinde olacak yıl sonu itibarıyla, hatta belki birazcık daha iyi olma ihtimali de oldukça yüksek.” dedi.

AA