Elektrik bisiklet muamması

Son yıllarda akaryakıt fiyatı ve trafik sıkışıklığından yakınanlar için çare olarak görülen elektrikli bisikletler, sessiz ve hızlı olması nedeniyle trafikteki güvenliği gündeme getirdi. Her elektronik mağazada satılmaya başlanan ve saatte 75-80 kilometre hıza ulaşabilen elektrikli bisikletler için ehliyet ve plaka, dolayısıyla ruhsat taşımak zorunlu halde. Ancak bazı vatandaşlar kendilerinin yeterince bilgilendirilmemeleri nedeniyle mağdur olmaya devam ediyor.

Eklenme: 17 Ekim 2016 - 09:25 / Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 - 9:25 / Editör: Büşra Kılıç

Akif ARICI- Antalya Hilal Gazetesi- Son birkaç yılda trafikte görmeye alışkın olduğumuz elektrikli bisikletler hemen hemen her elektronik mağazasında satılır hale geldi. Fiyatı 1500 ila 5 bin TL arasında değişen ve havalı görünüşleriyle motosikletleri aratmayan elektrikli bisikletler yakıt avantajı ve trafik sıkışıklığına çözüm olarak sunuldu. Ancak özellikle akşam saatlerinde pil tüketiminin azalması için aydınlatma kullanmadan giden ve şehir içinde iki tekerli bir bisiklete göre aşırı hız yapan bu araçlar tehlike saçmaya başladı. Sessiz olması nedeniyle otomobil sürücülerinin korkulu rüyası haline gelen elektrikli bisikletler kullanıcılarını değil de otomobil sürücülerini daha tedirgin hale getirdi. Kentin en işlek caddelerinde sıklıkla kullanılan elektrikli bisikletler kasksız ve birden fazla kişinin aynı anda kullandığı araçlar haline dönüştü.

EHLİYET VE RUHSAT ŞART

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ehliyetsiz ve plakasız, dolayısıyla ruhsatsız kullanımının yasak olduğu belirtilmesine rağmen bazı firmalar vatandaşlara bu araçları satarken bilgilendirmede eksik kalıyor. Fiyatların büyük puntolarla yazılmasına rağmen ehliyet ve ruhsat zorunluluğunun saklanması, vatandaşların ilk polis kontrolünde mağdur olmalarına neden oluyor. Motosikletlerdeki tüm şartların arandığı elektrikli bisikletler eğer ehliyetsiz kullanılırsa 1698 TL ceza uygulanıyor. Eğer bisikletin plakası ve ruhsatı da yoksa çekiciyle otoparka gönderiliyor. Kullanıcı ancak plaka ve ruhsat çıkarırsa otoparktaki elektrikli bisikletini teslim alıp trafiğe çıkabiliyor.
Yetkililer ise elektrikli bisiklet almadan önce M sınıfı ehliyet sahibi olmak için sürücü kurslarına başvurulması gerektiği uyarısında bulundu.