Elektronik sigara zehir saçıyor

Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erkan Ceylan özellikle ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedefinde gençlerin olduğunu gençler arasında da e-sigaranın hızlı bir şekilde yaygınlaştığını belirtti.

Eklenme: 21 Nisan 2017 - 16:46 / Son Güncelleme: 21 Nisan 2017 - 16:46 / Editör: Büşra Kılıç

Begüm ARSLAN- Zafer Gazetesi- Son zamanlarda sigara bağımlılarına umut ışığı olan elektronik sigaraların zehir saçtığı ortaya çıktı. E-sigaranın içinde bağımlılık yapan bir tütün olduğu ve bu tütünün kanserojen madde barındırdığını belirten uzmanlar ısrarla uyarı yapıyor.

E-SİGARA, TÜTÜN ENDÜSTRİSİ TARAFINDAN ÜRETİLİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya çapında önlenebilir düzeyde olan ölüm ve hastalıkların birincil sebebinin sigara olduğuna dair bir açıklama yaptı. Bu sebeple tütün ürünlerinin kullanımını ve zararlarını en aza indirebilmek amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri, ilaç, ikame ürünler geliştirilirken uzmanlar, bu araçların çoğunun ekonomik çıkarlarla üretildiği ve tıbbi anlamda hiçbir değerinin olmadığı konusunda açıklama yaptı. Ekonomik çıkarlarla üretilen ürünlerin arasında ise e-sigaranın başı çektiği kaydedildi. E-sigaranın söylenenin aksine sigarayı bırakma konusunda yardımcı olmaktan ziyade nargile, pipo, puro gibi bir tütün ürünü olduğunu belirten uzmanlar, bu ürünün tütün endüstrisi tarafından üretildiğinin altını çiziyor.

E-SİGARA KULLANANLAR DİĞER TÜTÜN ÜRÜNLERİNE HIZLA ALIŞIYOR

Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erkan Ceylan özellikle ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedefinde gençlerin olduğunu gençler arasında da e-sigaranın hızlı bir şekilde yaygınlaştığını belirtti.

Ceylan; “Elektronik sigaralar solunum sistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasal maddeleri soluyan ikinci şahıslar sigaradaki gibi pasif içici olmaktadırlar. Bununla birlikte e-sigara kullanan insanların sigara ve diğer tütün ürünlerine geçişi daha kolay olmaktadır. İnternet ortamında sağlığı desteklediği öne sürülen reklamların yasaklanması, ünlülerinde ürün hakkında reklam ve destek vermelerinin engellenmesi gerekmektedir” dedi.

E-SİGARA PATLIYOR

Kullanıcıların e-sigarayla birlikte sigarayı da tükettiğini belirten Ceylan, “Elektronik sigara ve sigaranın ikili kullanımı en sık e-sigara kullanım türüdür. Yani kişiler sigarayı bırakacağım diye e-sigaraya başlarken sonraki günlerde sigara ile e-sigarayı beraber kullanan bağımlılar haline gelmektedirler. E-sigara ve sigaranın birlikte kullanımında akciğer hastalıklarına ek olarak kalp-damar hastalıklarında artış gözlenebilmektedir. E-sigara, kullanan kişide bağımlılığa yol açmaktadır. Ayrıca kartuşlar nikotin sızıntısı yaparak cildin fazla nikotine maruz kalmasına ve hatta zehirlenmesine yol açmaktadır. Bunun yanı sıra bu ürünler elektronik olduğu için kullanım aşamasında patlaması gibi olaylarla da çok sık karşılaşılıyor” açıklamasında bulundu.

TEK BİR KARTUŞ EN AZ 5 SİGARA DEMEK

Batarya, püskürteç ve nikotin içeren bir kartuş olmak üzere üç bölümden oluşan e-sigaranın kartuş içindeki nikotin miktarı değişebilirken üreticilerce -sigaranın kullanımını sürekli hale getirmek için kartuş içindeki nikotin miktarı arttırılıyor. Kartuş içindeki sıvının deri ile temas etmesi durumunda özellikle çocuk, hamile, emziren kadınlar ve yaşlılar için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü yüksek nikotin içeriğine sahip olsun olmasın tüm e-sigara kartuşlarının çocuklar ve riskli gruplardan uzak tutulması gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte uzmanlar tarafından tek bir kartuşun 10-250 nefes arasında nikotin barındırdığı bununda normal 5-30 adet sigaraya denk geldiği belirtiliyor.

E-SİGARA, SİGARADAN DAHA MASUM GÖSTERİLİYOR

Türkiye’de üretimi ve ithali yasak olan e-sigaranın kaçak yollar sayesinde bazı marketlerde ya da internet üzerinden ruhsatsız bir şekilde satışının yapıldığının altı çiziliyor. Alışveriş merkezlerinde ve internette satışının olması ise zamanının çoğunu bilgisayar başında ve alışveriş merkezlerinde geçiren gençlerin e-sigaraya kolay ulaşmasına neden oluyor.

4207 sayılı tütün mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanun kapsamında yer alan elektronik sigara, denetim ve standartların yetersizliğinden dolayı rahatça temin edilebiliyor. Bu da tütün kontrol sağlık politikalarının halk sağlığı açısından potansiyel riskleri en aza indirgeyecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini gösteriyor. Uzmanlar, bu sayede sigaradan daha zararsız gibi gösterilen e-sigaranın kullanımının azaltılabileceğini söylüyor.

E-SİGARALARDA UYUŞTURUCU TEHLİKESİ

Bazı e-sigara kartuşlarının kullanıcılar tarafından değişimine olanak tanınabiliyor. Bu da kartuşun içine bağımlılık yapan başka zararlı maddelerin konulmasının yolunu açıyor. EMCDDA (Avrupa Uyuşturucu Madde ve Bağımlılık İzleme Merkezi) tarafından sentetik kannabinoidlerle ilgili yapılan değerlendirmelerde de son dönemde Avrupa’da bu maddelere sıvı formuyla karşılaşıldığının ve bunların e-sigara kartuşlarının içerisinde tüketildiğine dair raporlamalar yapılıyor.

E-SİGARANIN TIBBİ ANLAMDA HİÇBİR KANITI YOK

E-sigaranın sigarayı bıraktırmaya yardımcı olduğuna dair hiçbir tıbbi kanıtın olmadığının altını çizen uzmanlar, yapılan tıbbi çalışmalarda e-sigaranın sigara içme isteğini azaltmadığını aksine e-sigara kullananların sigara ile beraber kullanma oranlarının gittikçe arttığının vurgusunu yaptı.

Ceylan; “E-sigaranın dumanında da gliserol, propilen glikol ve nikotine ek olarak asetaldehid, aseton, formaldehid, kadmiyum, kurşun, nikel, bakır, kalay gibi metaller saptanmıştır. E-sigara dumanındaki nikotin sigarada olduğu gibi bağımlılık yapıyor. Ayrıca daha kontrolsüz ve yüksek doz nikotin alındığı için mide-bağırsak sisteminde yan etkilere, baş ağrısına, çarpıntıya, ağız ve ciltte hastalıklara neden oluyor” dedi.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin bir uzman desteğiyle bu süreci kolaylıkla ve doğru bir şekilde atlatabileceklerini belirten uzmanlar, Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği “Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma” kampanyası kapsamında hazırlanan bırakabilirsin.org sitesinden de faydalanabileceklerini belirtiyor.