Engel tanımayan ressam

Ressam Muhammed Yalçın, yüzde 70 zihinsel engelli olmasına rağmen, engelleri aşarak muhteşem resimler ortaya çıkarıyor.

Eklenme: 21 Mart 2017 - 09:03 / Son Güncelleme: 21 Mart 2017 - 9:03 / Editör: Büşra Kılıç

Ersin ODABAŞI- Ticari Hayat Gazetesi- Engelli vatandaşlar toplum içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Tabii bazı engelliler var ki engel tanımıyor ve bizlerin yapamadığı şeyleri büyük bir azimle yapıyorlar. Ressam Muhammed Yalçın’ı da engel tanımayan insanlardan bir tanesi olarak tanıyoruz.

Doğuştan yüzde 70 oranında zihinsel engelli olan Muhammed Yalçın duygularını resimle anlatıyor. Bir ressamın fark etmesiyle resim yeteneği ortaya çıkan Muhammed’in işi gücü resim yapmak olmuş. İlk önce tuvallerde resim yapmakla işe başlayan Muhammed, zamanla buraları da bitirip evin odasını boyamaya başlamış. Evin odasını bitirince diğer odaya, orayı da bitirince bir diğer odaya geçmiş. Hızını alamayan Muhammed evin dış cephesinde uzanabildiği her yeri boyayarak evlerini güzelleştirmiş, cıvıl cıvıl renkli bir hale getirmiş.

“Ressam Harun Antakyalı Bey çizim yapanları gözlemlerken bizim Muhammed’in yeteneğini keşfetmiş”

Muhammed Yalçın’ın 2009 yılında Çağdaş Uygulama Okuluna başladığını belirten Hasan Yalçın, “Orada iş eğitimi alıyorlardı. İş eğitimi alırken hocalarının verdikleri kağıt kalemlerle çizimler yapıyorlardı. Ressam Harun Antakyalı Bey orada çizim yapanları gözlemlerken bizim Muhammed’in yeteneğini keşfetmiş” dedi.

“Ressam Harun Bey siz bu çocuğu desteklerseniz güzel şeyler ortaya çıkarır dedi”

Muhammed’in babası Hasan Yalçın, “Muhammed’ler o dönem okulun kantinini boyadılar. Hatta o kantinde sergi açtılar. Muhammed’in resim merakı bu şekilde başladı. Sonra da ressam Harun Bey siz bu çocuğu desteklerseniz güzel şeyler ortaya çıkarır dedi. O günden beri biz de Muhammed’i destekledik. Şimdi Muhammed resimlerini evde yapıyor” diye konuştu.

“Tuvaller yetmeyince Muhammed evin tamamını boyadı”

Muhammed’in 1 sene boyunca Ressam Harun Antakyalı’nın resim atölyesine gittiğini anlatan babası Hasan Yalçın, “Bir süre sonra Harun Bey artık resimleri evde yapacaksınız dedi. Harun Bey biz evde nasıl yapacağız bu işi dedim. Siz onun odasına bir atölye yapacaksınız, bu çocuk zaten görevini biliyor dedi. Siz sadece malzeme alıp vereceksiniz o görevini biliyor, gerisini o halleder dedi. Muhammed o şekilde evde resim yapmaya başladı. İlk etapta kağıtlara resim yaptı. Sonradan tuvale resim yapmaya başladı. Daha sonra resim yapacak malzeme bulamadığı zaman evin duvarlarının kenarlarına çalışmalar yapmaya başladı. Ondan sonra biz seslenmeyince Muhammed evin tamamına resim yaptı. Daha sonra evin dış cephesini de yetişebildiği yerlere kadar resim yaparak evin tamamını boyadı” diye konuştu.

“Muhammed için evi nasıl müze haline çevirebiliriz diye uğraşıyoruz”

Muhammed’in ziyaretçisinin, gelip gideninin çok fazla olduğunu belirten Hasan Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Gelen giden herkes Muhammed’in evinin müze olmasını istiyor. Biz de onun mücadelesini veriyoruz. Muhammed için evi nasıl müze haline çevirebiliriz diye uğraşıyoruz. Onun geleceği konusunda ne yapabiliriz diye uğraşıyoruz. Çünkü Muhammed yüzde 70 oranında doğuştan zihinsel engelli olduğu için ben olmadığım zaman Muhammed de olmayacak. Onun için ben hayattayken Muhammed’i bir yerlere getireyim de en azından işi, parası olursa birileri sahip çıkar, bakar diye düşünüyorum. Bizim hedefimizde budur.”

“Muhammed 28 yaşında ama zihinsel olarak 5 yaşında”

Muhammed’in engelleri resimle aştığını vurgulayan babası Hasan Yalçın, “Muhammed uzun süredir resim yapıyor. Muhammed’in engeli oldukça farklı bir engeldir. Zihinsel engelli olduğu için o açıdan dikkat çekiyor. Doğuştan görme engelli olan ressam Eşref Armağan ile birlikte de sergi açtık. Onlar Muhammed gibi değil, aklı başında onların. Eşref Armağan, resim yaparken tuvali ölçüp biçiyordu. Benim sol elim olmazsa ben körüm diyordu. Onlar ebatları ölçüp ona göre resim çiziyorlar. Ama Muhammed öyle değil. Şu anda 28 yaşında ama zihinsel olarak 5 yaşında bulunuyor. Muhammed 5 yaşında bir çocuk gibi şu anda” ifadelerini kullandı.