Engelli annelere özel “beşik” tasarladı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Tuğçe Çelimli’nin tasarladığı ve “Circle” adını verdiği beşikle, tekerlekli sandalyede yaşamlarını sürdüren anneler, bebeklerinin bakımını daha kolay yapabilecek. 

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 10:34 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 10:34 / Editör: Büşra Kılıç
İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Tuğçe Çelimli'nin tasarladığı ve "Circle" adını verdiği beşikle, tekerlekli sandalyede yaşamlarını sürdüren anneler, bebeklerinin bakımını daha kolay yapabilecek.

İZMİR- İzmir Ekonomi Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, “Circle” adı verilen beşik, annenin tekerlekli sandalyede bebeğin gereksinimlerini daha kolay karşılaması ve malzemelere daha kolay ulaşması için tasarlandı. Beşiğin annenin bütün ihtiyaç duyduğu malzemeleri bir arada ve el altında bulmasını sağladığı belirtildi.

Çelimli’nin tasarımı, Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği tarafından bu yıl 12. kez gerçekleştirilen “Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması”nda Engelliler için Ev Mobilyası kategorisinde birinci oldu.

Çelimli, tasarladığı mobilyada, işlevselliğin ön plana çıktığını belirterek, “Engelli bireylerin kullanımına yönelik mobilya tasarımları fazla bulunmuyor. Engelli annelerin bebeklerinin ihtiyaçlarını daha hızlı ve kolay karşılamalarını amaçladım. Tasarımımın boyu, oturma hizasında ve dönerli raflardan oluşuyor. Böylelikle anne istediği malzemeyi kolayca alabiliyor. Yatağın boyu oturma mesafesinde böylece anne bebeğine rahatlıkla ulaşabiliyor. Korumalıklar ve yatak dönebiliyor. Yan taraflardaki raflar da dönebilir şekilde yapıldı. Mobilyanın fonksiyonları engelli anneler için özel hazırlandı.” ifadelerini kullandı.

AA