Epileptik çocuklara spor uyarısı

Çok yorulan ve efor sarf eden epilepsi hastası çocukların yaşam kalitesinin daha sık nöbet geçirmeleri nedeniyle düşebileceği bildirildi.SİVAS(AA)-Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında “sara” olarak bilinen epilepsinin genellikle genetiksel olarak ortaya çıktığını söyledi. Bolayır, özellikle çocukluk çağındaki epilepside yaşam tarzına […]

Eklenme: 11 Kasım 2015 - 13:10 / Son Güncelleme: 11 Kasım 2015 - 13:10 / Editör: BIK

Çok yorulan ve efor sarf eden epilepsi hastası çocukların yaşam kalitesinin daha sık nöbet geçirmeleri nedeniyle düşebileceği bildirildi.SİVAS(AA)-Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bolayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında “sara” olarak bilinen epilepsinin genellikle genetiksel olarak ortaya çıktığını söyledi.

Bolayır, özellikle çocukluk çağındaki epilepside yaşam tarzına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çocukluk çağındaki genetik epilepsilerde yaşam tarzı çok önemli. Epilepsi nöbetleri çok efor sarf eden çocuklarda sık görülür. Bu çocukların çok yorulmamaları, fazla spor yapmamaları gerekiyor. Böyle olduğunda yaşam kaliteleri de düşüyor” diye konuştu.

Çocukta kısa dalgınlığa dikkat

Prof. Dr. Bolayır, çocuklarda kısa süren dalgınlık durumlarına da dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çekerek “Absans adı verilen kısa dalma nöbetleri, bilinen nöbetlerden farklıdır. Çocuklarda çok sık görülmemekle birlikte yine de aile dikkat etmeli. Kısa nöbetlerde çocuk, 15-20 saniye sabit bakar ve o 15-20 saniye bilinci kapalıdır, bilinç kopuktur” değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Merve Topuz

MU