Erdoğan: Münbiç’e ilerleyip, Sincar’ı PKK’ya vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Polis Akademisince düzenlenecek Türkiye’nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı’nda konuştu.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 15:46 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 15:59 / Editör: Ferhat Esnek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Polis Akademisi tarafından düzenlenen Türkiye'nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı'na katılarak konuşma yaptı.

Türkiye’nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Güneydoğu’daki esnafın artık kepenk indirmeyeceğini belirterek, “Sana kepenk indir diyene meydan okuyacaksın. Teröristlere meydanları hep birlikte dar edeceğiz” dedi. Erdoğan, Lozan Antlaşması için de ‘Elbette kazanımları oldu ancak kutsal bir metin de değil’ dedi.

Erdoğan’ın sözlerinden öne çıkanlar şöyle;

Yeni Türkiye’yi sizlerle beraber inşa edeceğiz. Bugünkü konferansımızın konusunu Türkiye’nin Yeni Güvenlik Konsepti olarak belirledik. İnsanlar gibi devletler de gelişen, yenilenen dinamik bir yapıya sahiptir. Türkiye gibi çok farklı kadim geleneklerim mirasçısı bir ülkede bu inişler çıkışlar çok daha serttir. Sevgili gençler biz kabile devleti değiliz. Biz medeniyetler inşa etmiş bir devlet geleneğinin ta kendisiyiz. Biz onurluyuz biz gururluyuz ama bu geleneğin içinden geldiğini sanan bazı gafiller işte 15 Temmuz’u yapmıştır. Halen içinde olanlar varsa bence bir an önce kendilerine gelmeli.

LOZAN’DAN RAHATSIZ OLDULAR

Türkiye Cumhuriyeti yapabileceğimiz tüm fedakarlıkların ardından elimizde kalanla kurduğumuz devlettir. Biz 22 milyon kilometrekarelik toprağı görmüş bir milletin varisleriyiz. Biz cumhuriyetin kurulmasından biraz önce 3 milyon kilometrekareydik. Lozan’dan ifadesini kullandığımda birileri rahatsız oldu. Burnumuzun dibindeki yerler bizden alındı. Bununla iftihar edenler oldu. Nasıl olur ya elindekini veriyorsun ve başarılı olduk diyorsun. Neydik ne olduk, 3. soru ne olacağız bu bizim için çok önemli. Ankara’dan saatlerce uçuş mesafesi uzaklıklaki coğrafyaları bize böyle hissettiren tarihi arka planı doğru okumalı ve geleceğimizi ona göre planlamalıyız. Türkiye terörle mücadelesini elbette kararlı bir şekilde yönetecektir ama kafasını sadece bu soruna gömmeyecektir. PKK, FETO, DEAŞ gibi örgütler bizi bu büyük fotoğraftan ayırmak istiyor. Sanmayın ki PKK’nın amacı ülkemizin belli bir bölgesinde bağımsız devlet kurmaktır. Sanmayın ki FETO’nun amacı bürokrasiyi ele geçirmektir. Bu örgütlerin hiçbiri dışarıya yansıttığı amacı taşıyor. Plan başka, bu örgütler Türkiye’yi iç meselelerine odaklamak için üzerimize salınmış araçlardan ibarettir.

Öyleyse ne yapacağız? 15 Temmuz gecesi yapılanı yapacağız. 15 Temmuz gecesi ben milletimde şunu gördüm, F16’lar bombalarını yağdırırken, helikopterden aynı şekilde mermiler gönderilirken vatandaşımız çiftçisi traktörüyle, kamyonetiyle yola çıktılar ama hepsinden öte benim vatandaşım tankların altına yatabiliyorsa Allah-u Ekber diyerek şehadete koşabiliyorsa bu millet yıkılmaz. İşin aslı burada. 29 gece sabahlara kadar demokrasi nöbetlerini tuttuysa burada mesele şehadettir. Akif’in merhumun ifade ettiği budur. Çanakkale’de biz güçlü müydük, orada şimdi olduğumuzdan çok zayıftır. Ama orada genci yaşlısı bir amaç edinmişti; şehadet. Ama ne oldu bu vatan bize öyle kaldı.

Sizlerin bu mesleği tercih etmesinin bir anlamı olduğunu gayet iyi anlıyorum. Bu meslek rastgele bir meslek değil bu mesleğin manevi boyutu çok büyük. Sizler bu meslek içerisinde farklı bir makamı farklı bir mevkiyi temsil ediyorsunuz teşkil ediyorsunuz. Ben uluslararası toplantılarda dünya beşten büyüktür diyorum. Türkiye inşallah kendisinde büyük Türkiye’yi inşa edecektir neyle sizlerle.

CADDELERİ ONLARA DAR EDECEĞİZ

Doğu ve Güneydoğu hep böyle gidecek mi? Şu anda terörist kaçacak delik arıyor. Ama bu tüm güvenlik güçlerimiz hep birlikte milletçe başta Güneydoğu, Doğu olmak üzere Türkiye genelinde bir mücadele veriyoruz. Bu neyi getirecek biliyor musunuz? Bölgedeki insanımızın öz güveni artacaktır. Kepenk indir dediğinde, kepenk indirmeyecek eğer indirirse kendisi de ceza çekecek. Sana kepenk indir diyene meydan okuyacaksın. Teröristlere meydanları hep birlikte dar edeceğiz. Bu teröristlere caddeleri sokakları her yeri dar edeceğiz.

Ben güvenlik güçlerimizin hep birlikte dayanışma halinde mücadelinin bu son safhasında inşallah bu işi bitireceğine inanıyorum. Şu anda en önemli noktadayız. Tüm yönetici kadrolarımızın hepsi bu son safhada darbeyi indirecektir.

Bugün bir batılı geldi öğleden sonra cezaevindeki milletvekilleriyle ilgili bir karar çıkacak dedi. Tabi anlattım ben anlattıktan sonra şunu dedi; Hemen bir telefon aç de ki Türkiye’nin iç hukukuna karışmayın.

Onlarda buna benzer bir şeyler olduğu zaman iç hukukumuz. Bizim hiç hukukumuza kimse karışamaz. Kusura bakmasınlar onlar kendi işlerine baksın. Bu ülkeyi karıştıranlar onlar olmuştur.
Türkiye Suriye’den ya da diğer bölgelerden uzak durunca ne olacak? Oralar refaha mı kavuşacak elbette böyle bir şey olacak bir şey değil. Birinci Dünya Savaşı’nda konulan kurallar böyle bir Türkiye’yi öngörmüyordu.

Lozan’daki tüm kazanımları elbette takdirle karşılıyoruz. Ama bu durum kaybettiğimiz bazı haklarımızı dile getirmemize mani değildir. Lozan tartışılmaz değildir, kutsal bir metin hiç değildir. Birinci Dünya Savaşı geride kaldı, İkinci Dünya Savaşı geride kaldı, Soğuk Savaş geride kaldı buna rağmen bizi halen Lozan şartlarına bağlı bırakmak istiyorlar. Biz Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşacağız. Bunu sizlerle yapacağız.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki ileriye yürümezseniz yerinizde kalmazsınız geride kalıp yok olursunuz. Hedefimize yürümeyi sürdüreceğiz. Milletimizle yürüttüğümüz bu mücadeleyi gerekirse canımız pahasına vermeye devam edeceğiz. Allah’ın izni ve yardımıyla yeni Türkiye’nin ufukta belirmeye başladığına ben inanıyorum. Bölgedeki çatışmalar sonuç almaya başladığımızın göstergeleridir. İşte böyle dönemler devletlerin ve milletlerin dönüm noktalarından biridir.

Şayet azmeder, yolumuza devam edersek kısa sürede önümüzün açıldığını göreceğimizden hiç şüpheniz olmasın.

MÜNBİÇ’E İLERLEYECEĞİZ, SİNCAR’I PKK’YA VERMEYECEĞİZ

Şayet azmeder, yolumuza devam edersek kısa sürede önümüzün açıldığını göreceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Ama bunun için dört şey önemli; Tek millet biz birbirimizi sen Türksün sen Kürtsün diye sevmeyeceğiz.

İkinicis tek bayrak. Bizim bayrağımız belli. Alternatif bir bayrak çıkarmaya kimse çalışmasın. Ve üçüncüsü tek vatan. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Normal bir toprak tarladır ama buraya imar girerse adı arsa olur. Vatan da şehit kanıyla sulandığı zaman toprak olmaktan çıkar vatan olur. Bu vatan öyle kolay kolay elde edilmedi. Çok şehitler verdik. Bu vatan toprakları üzerinde kimse hesaba girmesin bedelini çok ağır öderler ve ödüyorlar.

Dördüncüsü tek devlet. Onun için hedefimizi öyle belirledik ki biz yolumuza devam edeceğiz. Sevgili gençler Türkiye’nin Yeni Güvenlik Konseptini işte bu temellerde oluşturuyoruz. Tehlike ne olursa olsun biz üzerine gideceğiz, sorunları kaynağında çözeceğiz. Buradaki güvenlik kavramı sadece asayişi kapsamıyor. Her konu Yeni Güvenlik Konseptimizin içerisindedir. Sınır güvenliğini iyi sağlayın ama eğer ekonomiyi sağlama alamadıysanız o sınırlar çöker. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Terörle mücadele önceliklerden biridir. Terörizmin sınır aşan yapısı nedeniyle Türkiye’nin terörle mücadelesi de böyle yürüyor. Ülkemize yöneltilen saldırıların kaynakları Suriye ve Irak’ta olduğu için oralarda asker bulunduruyoruz. Gaziantep’teki saldırıdan sonra dedik artık beklemek yok gireceğiz ve ertesi günden itibaren Özgür Suriye Ordusu’yla Cerablus’a girdik. Bir anda DEAŞ oraları terketmeye başladık. Bizim başından itibaren söylediğimiz bir şey vardı hepsine bunu söyledik. Terörden arındırılmış kuzeyde bir bölge dedik. Buna evet doğru söylüyorsunuz ama hiçbir zaman bizimle hareket etmediler ne zaman biz girdik o zaman oturalım konuşalım dediler. Şu anda El Bab’ı çevreledik. Bundan sonra Münbiç’e gideceğiz orada PYD YPG var. Biz tamamen oraların terör örgütlerinden boşaltılmasını istiyoruz. Bu topraklar Arapların toprakları.

DEAŞ’la mücadelede samimi misiniz? Gelin Rakka’ya beraber gidelim. YPG ve PYD ile ne işin var onlar terör örgütü. 2 Bin teröristi Rakka’dan atamıyorsak yazıklar olsun bize. Biz Rakka’dan teröristleri atarız böylece güneyden bir tehlikeyi atarız. PKK şimdi Kandil’in yanında yeni bir adım atıyor Sincar’ı da terör bölgesi yapıyor. Orada da koalisyon güçlerine gerekenler söyledik. Peki diyorlar şu an askeri düzeyde görüşmeler gerçekleştiriliyor ve biz de bunların takibini yapıyoruz. DEAŞ ve PKK güçlerini Irak ve Suriye’den alıyor. Kandil’de PKK’yı yok etti de Irak hükümeti biz mi engel olduk. Uçaklarımızı kaldırdık gerekli müdahaleleri yaptık. Bugün de yaptık yarın da yaparız çünkü bize tehdit oluşturuyor. Sincar aynı şekilde Telafer’in de çözülmesi lazım. Orada 400 bin Türkmen var.